Ruilverkaveling Ir. L. H. BOUWMAN: AGRARISCHE HERVORMING OP AMELAND. Inleiding» Zoals bekend mag worden ondersteld kwam in 1916 op Ame land de eerste ruilverkaveling op vrijwillige grondslag tot stand, derhalve vóórdat de eerste ruilverkavelingswet van kracht was» Het betrof toentertijd de ,,Ballumer Mieden" een complex zand en veengronden ter grootte van 190 ha dat als hooiland werd gebruikt. Toen in 1924 de eerste wet op de ruilverkaveling was aangenomen, werd de eerste aanvraag tot ruilverkaveling inge diend voor de Miedelanden ten westen en ten oosten van het dorp Hollum, welke dus eveneens op het eiland Ameland waren ge legen. De oppervlakte van de „Hollumer Mieden" bedroeg 335 ha; deze ruilverkaveling kwam in 1927 tot stand. Alhoewel de in het kader van de bovengenoemde ruilverkave lingen tot stand gekomen werken in landbouwkundig opzicht grote verbeteringen hebben gebracht, zijn deze verkavelingen uitgevoerd volgens de oude stijl, hetgeen o.m. betekende een te geringe samen voeging van de verspreid gelegen percelen en een onverhard wegenstelsel, terwijl het afwateringsstelsel te weinig was aange past aan de hoogteligging van het terrein. Voorts zij medegedeeld dat op het omringende zand- en kleigebied nog geen ruilverkave ling werd toegepast, terwijl nagenoeg elke landbouwer aldaar niet slechts grond in gebruik heeft in de Mieden, doch tevens in het zandgebied en in het kleigebied. Het is dan ook om deze reden dat door het bestuur van het waterschap ,,De Grieën" op Ameland in 1951 een aanvraag tot ruilverkaveling werd ingediend ten behoeve van een complex gronden kadastraal bekend onder de gemeente Ballum als sectie A, B, E en F waarin de beide bovengenoemde blokken opnieuw werden opgenomen teneinde deze aldus te doen delen in de ver betering van ontsluiting en afwatering welke heden ten dage bij een ruilverkaveling intensiever ter hand worden genomen dan vroeger het geval was. Het kwam gewenst voor, dit blok van aan vraag in het noordelijke gedeelte uit te breiden tot de zogenaamde Rijksdraad, langs de voet van de duinen. De oppervlakte van het aldus gevormde blok bedraagt rond 1800 ha. Het wil ons voorkomen dat het nuttig is om het naar aanleiding van deze aanvraag door de Centrale Cultuurtechnische Commissie uitgebrachte rapport en het daarbij opgestelde ruilverkavelingsplan voor het ruilverkavelingsbehoeftige gebied ,,De Grieën" nader aan een beschouwing te onderwerpen. De moeilijkheden op landbouwkundig gebied, welke zich in het 13

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 13