onderhavige complex gronden voordoen en om een oplossing vra gen zijn in hoofdzaak vierledig, te weten: 1. de zeer slechte afwatering; 2. de onvoldoende en ondoel matige ontsluiting; 3. de ondoelmatige kavelindeling; 4. de drin gende behoefte aan grote complexen, die in aanmerking komen voor (her)ontginning. Het middel dat ter bestrijding van deze knelpunten kan worden gehanteerd is de ruilverkaveling. In 1954 kwam een nieuwe Ruil- verkavelingswet tot stand, welke het mogelijk maakt de ruil verkaveling in de moderne vorm aan te pakken. Het landbouwkundige verbeteringsplan in het kader waar van de ontsluiting, de afwatering en de verkaveling zo doelmatig mogelijk zullen geschieden, grondverbetering zal worden uitge voerd, een groot aantal boerderijen zal worden verplaatst, aanleg van utiliteitswerken zal plaats hebben en de te kleine bedrijven zullen worden gesaneerd zal een omwenteling teweegbrengen in de diverse produktie-omstandigheden. De algemeen landbouwkundige toestand» Alvorens de in het rapport voorgestelde verbeteringsmaat regelen te bespreken zullen wij de belangrijkste ongunstige produk tie-omstandigheden van de landbouw uitvoerig belichten. a. De waterstaatkundige toestand Het waterlopenstelsel is zeer gebrekkig, terwijl kavelsloten na genoeg ontbreken. Het gevolg hiervan is dat de afwatering en met name de detailontwatering veel te wensen overlaten. Boven dien heeft een tweetal stroomduikers in de zeedijk een te geringe capaciteit. De praktijk leert dat als gevolg hiervan bij groot water- bezwaar aanzienlijke complexén gronden onder water lopen; 's zomers daarentegen treden op vele plaatsen verdrogings- verschijnselen op als gevolg van het ontbreken van stuwen en afsluitbare duikers. b. De verkavelingstoestand Ook moet de huidige bedrijfsverkaveling worden gerekend tot één der ongunstige produktie-omstandigheden, waardoor een juiste exploitatie wordt belemmerd. Vermeldenswaard is dat van alle boeren in Hollum en Ballum er slechts vier in de polder wonen. Ter verkrijging van een inzicht in het aantal percelen dat bij de verschillende bedrijven ingedeeld in grootte-klassen in ge bruik is, moge verwezen worden naar de tabel, welke ontleend werd aan het reeds genoemde rapport. De gronden in het blok zijn behoudens een aantal percelen hoge zandgronden welke als bouwland in gebruik zijn overwegend als grasland in cultuur. 14

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 14