drijfsgebouwen zullen worden gesticht. Tevens heeft zich een drie tal boeren opgegeven voor een ontginningsboerderij. De verwach ting is gewettigd dat tijdens de uitvoering nog enkele boeren er toe zullen besluiten over te gaan tot stichting van een bedrijf in de polder. Bij de voorbereiding van de ruilverkaveling is bij het opstellen van het plan en bij het opmaken van de kostenbegroting reeds rekening gehouden mét de bouw van 26 boerderijen. Het voordeel van de boerderijenverplaatsing is gelegen niet alleen in de omstandigheid dat de vertrekkende boeren hierdoor de bij de nieuw te stichten bedrijven behorende kavels intensiever en rationeler kunnen exploiteren maar tevens dat voor achter blijvende boeren een veel gunstiger kavelindeling zal kunnen wor den ontworpen. Bovendien zal dientengevolge op het aan te leggen wegenstelsel aanzienlijk bespaard kunnen worden. Het ligt in de bedoeling om te komen tot de stichting van een proefboerderij op ca. 15 ha te ontginnen duinterreinen. SaneringZoals uit de tabel blijkt, is de behoefte aan ver groting van de kleine bedrijven zeer groot (26 bedrijven zijn klei ner dan 5 ha). Het ligt in de bedoeling door verdeling van de gemeenschappelijke weiden waarop ook de kleine boeren weide- rechten hebben de mogelijkheid te scheppen van deze te kleine bedrijfjes de bestaansbasis te verbreden. Deze gemeenschappelijke weiden omvatten de zogenaamde dorpsweiden van Hollum en Ballum (ca. 45 ha), alsmede een complex woeste gronden ter opper vlakte van 35 ha. Voorts zal getracht worden de gemeenschap pelijke beweide eigendommen (ca. 15 ha) van kerken en van het burgerlijke armbestuur te verdelen. Wellicht komt er ook grond voor sanering beschikbaar doordat een aantal grondgebruikers het ruilverkavelingsgebied vrijwillig verlaat om elders een nieuw bedrijf te verwerven. Het voorlopige landschapsplanDoor toepassing van ruil verkaveling wordt de mogelijkheid geschapen om naast de agra rische reconstructie van het gebied tevens aandacht te schen ken aan de mogelijkheid van een passende, doelmatige verzorging van het cultuurlandschap. Ongetwijfeld zal dit niet alleen aan het aspect van het eiland ten goede komen, doch tevens zal in land bouwkundig opzicht het verschaffen van méér luwte een gunstige invloed uitoefenen op de groei van de landbouwgewassen. In dit verband werd door het Staatsbosbeheer een beplantingsplan op gesteld voor de landschappelijke aankleding van de gronden in het blok. Utiliteitswerken, In het kader van de ruilverkaveling zullen de 26 nieuw te bouwen boerderijen alsook 3 bestaande boerderijen van elektriciteit worden voorzien. Watde drinkwatervoorziening betreft kan worden medegedeeld dat einde 1956 alle gebouwen in de dorpen van het eiland op het waterleidingnet aangesloten zullen zijn. Tijdens de uitvoering van de ruilverkaveling dienen nog slechts de 26 nieuwe boerderijen en 2 bestaande bedrijven buiten 17

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 17