ouderen zullen ook niet zo gauw het Kadaster verlaten, omdat ze in de loop der jaren liefde voor het vak hebben gekregen en er tegenop zien een andere werkkring te aanvaarden. Wat is het gevolg van een veelvuldig ontslag nemen der jon geren? Dat deze groep wordt afgeroomd omdat we mogen aan nemen, dat juist de beste krachten hun heil elders zoeken. Dit heeft dus niet alleen een kwantitatieve doch ook een kwalitatieve achteruitgang ten gevolge. Het Bestuur is dan ook van mening, dat de maatregelen, die genomen zijn om de moeilijke positie waarin het Kadaster thans verkeert te verbeteren, ten enen male onvoldoende zijn. Het blijft van mening dat allereerst de A-rang bereikbaar moet worden voor ieder, die na overschrijding van een bepaalde leeftijd op grond van zijn taak deze rang toekomt. Dit mag niet afhankelijk zijn van beschikbare plaatsen. Tevens heeft de regering te weinig risico durven nemen bij de instelling van de V.M.K. De achterstand bij het Kadaster wordt niet ingelopen door gedurende 5 jaar ca. 20 mensen aan de dienst te onttrekken voor het volgen van een cursus. In het verleden werd ook ver ondersteld dat het instituut metende tekenaar" tot mislukking ge doemd was. De praktijk heeft echter bewezen dat deze proef, om ambtenaren uit de dienst op te leiden, alleszins verantwoord was. Wij zijn van mening dat het mogelijk was geweest om bij wijze van proef een aantal goed bekend staande landmeetkundig amb tenaren te belasten met een nog groter deel van het werk, dat thans nog door landmeters wordt uitgevoerd. Er zijn meer werk zaamheden aan te wijzen die thans door landmeters worden ver richt, doch die wanneer, zoals in 1933, wederom enig risico ge nomen zou worden ook door de goede landmeetkundig amb tenaren verricht zouden kunnen worden. Het was, wanneer men dan al een andere mening was toegedaan, de moeite van de proef waard geweest. Het voordeel van deze methode? Men had onmiddellijk een begin kunnen maken met bestrijding van de achterstand. Dat men voor de toekomst een bepaalde studie wil verbinden aan de V.M.K. is volledig te onderschrijven, doch men moet in een overgangsperiode het meest nuttige effect sorteren uit dat wat voorhanden is. Overal elders zijn mensen in functies terecht gekomen, die zij op grond van hun theoretische scholing later niet meer zouden hebben bereikt; dit was het gevolg van werkkracht en praktische ervaring. De ouderen onder ons mogen dan niet voldoende theoretisch zijn geschoold, zij hebben er een moreel recht op, dat zij door hun werkkracht en praktische i iryy, ervaring gelijkgesteld worden met hen, die thans rangsverhoging bereiken door theoretische scholing. Wij betreuren de halsstarrige houding van de regering, waar door het in het afgelopen jaar niet gelukt is, deze meer in over eenstemming te brengen met onze verlangens. Wij hebben waar dit mogelijk was onze zienswijze naar voren gebracht en onze waarschuwingen laten horen. Wij zijn ervan overtuigd, dat het 22

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 22