Haasbroek (voornamelijk aan de hand van het in het tijdschrift Zijn artikel „Uit de geschiedenis van de landmetersstatus" geeft interessante bijzonderheden. Belangstellenden zullen het met mij betreuren, dat ook dit overzicht zo kort moest zijn. In „De opleiding tot geodetisch ingenieur" vertelt lector N. D. voor Kadaster en Landmeetkunde gepubliceerde) over de lange weg die leidde tot de wijziging in de Hogeronderwijswet, volgens welke aan de T.H. ook het diploma van geodetisch ingenieur kan worden behaald. Prof. Dr. Ir. W. Schermerhorn wijst op de veranderde inzichten met betrekking tot de functie van de middelbare kracht in de land meetkundige wereld. In „De Middelbare landmeetkundige als voor waarde voor het bestaan van de g.i." vraagt de auteur zich af op welke wijze men het arbeidsveld van beide categorieën moet af bakenen. Hij waarschuwt tegen een ontwikkeling, waarbij b.v. in de kadastrale dienst de functie van g.i. te dicht zou naderen tot de ambtsuitoefening van de middelbare kracht. Tevens is volgens Prof. Schermerhorn het gevaar denkbaar, dat de opleiding van landmeetkundigen aan de M.T.S. te zeer wordt opgeschroefd. Naar onze mening zeer belangwekkende uitingen! Zo is er meer in dit Snellius-boek, dat de aandacht trekt. Wij lezen over adviezen, uitgebracht voor de cartografie van Syrië, Irak en Iran, over landmeetkundige ervaringen in Afghanistan en bij het Snowy Mountains Scheme in Australië, over de praktijk van het landmeten in Noorwegen en Nigeria en over het cartografisch bedrijf van de K.L.M., dat thans gevestigd is in het moderne ge bouw aan de Kanaalweg te Delft, naast het gebouw voor de Geodesie. M. Lunenburg en H. R. Massink schenken ons belangwekkende verhalen over de geodetische bedrijvigheid van de B.P.M. en die ten behoeve van het Welvaartsfonds in de West. Mengelwerk (met verscheidene foto's) vult de laatste 50 blad zijden. Wij menen dat ook onze lezers de inhoud gaarne tot zich willen nemen en herhalen zonder aarzeling onze aanbeveling voor het eerste lustrumboek van 1951. U kunt deze typografisch goed ver zorgde uitgave gerust kopen. Zij is haar geld waard! W. K. Planologie of bodembouwkunde en streekplannen door Dr. P. G. Knibbe. Prijs 1.50 (te bestellen bij de schrij ver, Warmonderweg 45 te Leiden, prostrekening nr. 81689). Bovengenoemde brochure van de hand van de Secretaris der 27

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 27