Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is een zeer geslaagde poging om degenen die belangstelling hebben voor de moeilijkheden, die zich voordoen bij het geven van een bestemming aan de bodem, een ruimer inzicht te geven in deze vaak moeilijke materie. Algemeen wordt de noodzaak erkend om, vooral in een dicht bevolkt land als het onze, studie te maken van de ontwikkelings tendensen van bepaalde streken. Ons land onderscheidt zich daarbij echter van andere landen doordat er hier streekplannen werden gecreëerd, die de bestemming van alle met de bodem samenhan gende facetten van het maatschappelijk leven aangeven en dwin gend opleggen, terwijl als bekroning zelfs een nationaal plan op het programma staat. Tegen deze plannen keert de schrijver zich vooral, omdat ze te statisch en te star zijn in onze huidige dynamische samenleving en daarom wellicht de natuurlijke ontwikkeling kunnen afremmen of belemmeren. Dit zou niet het geval zijn, indien ze werden ver vangen door informele, niet officieel bindende richtlijnen. De buitensporige grote macht, die aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan is toebedeeld, ontkomt evenmin aan de nodige kritiek. Zo wijst de schrijver er onder meer op, dat tegen een vergun ning, die een overheidsorgaan op grond van b.v. de Ruilverkave- lingswet zou geven, bezwaar kan worden gemaakt door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, welke laatste voor de bepaling van zijn standpunt praktisch geheel op het advies van genoemde rijksdienst is aangewezen. Dit bezwaarmaken kan geschieden op grond van een nationaal- of streekplan, zelfs indien dit nog in voorbereiding is, zodat alle waarborgen van rechts zekerheid, die deze wetten de burger verschaffen, van nul en gener waarde zijn. De vele andere kanten van dit onderwerp, die in deze brochure nog belicht worden, maken haar waard in ruime kring gelezen te worden. W. H. Regelingen Landbouwgronden. Losbladige Verzamel uitgave onder redactie van Mr. N. M. Zijp. Uitgave: N.V. Drukkerij en Uitgeverij Vermande Zonen te IJmuiden. De grote schaarste aan grond en als gevolg hiervan een hevig gedrang om het bezit en gebruik hiervan bracht de noodzaak tot het treffen van ingrijpende regelingen. Zo zijn dan ook na de be vrijding talrijke nieuwe of vernieuwde wetten, die op het grond gebruik betrekking hebben, tot stand gekomen. In bovengenoemde handige en losbladige uitgave is deze ver spreide en soms moeilijk toegankelijke wetgeving met uitvoerings- 28

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 28