voorschriften samengebundeld. De uitgave wint nog belangrijk aan waarde door het feit dat wijzigingen en aanvullingen te ver krijgen zijn, zodat het geheel steeds up to date blijft. In deze verzameluitgave, die reeds ten dele verschenen is, komen voor: de Wet op de vervreemding van landbouwgronden, de Ruil- verkavelingswet (door Mr. J. E. van Leeuwen), Onteigeningswet geving, Regelingen van de pacht en nog vele andere. Behalve de wettekst met korte toelichting en uitvoeringsvoor schriften worden ook de jurisprudentie en een literatuurlijst opge nomen, zodat deze uitgave, die ook bij gedeelten kan worden aan geschaft, een ware vraagbaak zal vormen, waarvan men vooral aan ruilverkavelingsbureaus veel profijt zal kunnen hebben. W. H. Le géomètre, la cartographie et TOrganisation foncière en Algérie par Paul Terlinck, 52 blz. Prijs 75 B.fr. (Giro 4271.35 van de Orde der Landmeters te Brussel). In de serie Etude sur le statut du geomètre dans les différents pays", gepubliceerd in het vakorgaan van de Orde der Belgische landmeters (de auteur is voorzitter van deze groep) verscheen in no. 53 (mei-juni 1955) een studie onder bovengenoemde titel. Een losse kaart van Algerië is bijgevoegd. De taak, die de Heer Terlinck met het samenstellen van deze studies op zich heeft genomen, is geen gemakkelijke. Uit het voor woord van de Administrateur, chef du service de la topographie et de l'Organisation foncière uit Algiers blijkt echter wel, dat de samensteller over goede hulp beschikt. Deze prijst de wijze, waarop de grote lijnen van het Algerijnse systeem door de samensteller zijn weergegeven. Algerië behoort tot het Franse rijk. De Franse wetten en besluiten, besluiten van de Algerijnse Assemblée e.d. worden afgedrukt in het Journal officiel de rAlgérie". Het terri torium omvat 2.191.464 km2 met ruim &l/2 miljoen inwoners. Het decreet van 10 september 1947 regelt de betrekking van land meter. De particuliere landmeter moet zijn aanvaard door de Alge rijnse orde der landmeters en ingeschreven in de lijst, aangehouden door de Raad van Algerië. (In 1954 waren er naast de 155 inge schrevenen, 100 ingénieurs topographes; 80 van deze werken zijn voor de landbouw.) De ingeschreven landmeters en landmeet kundige technici wonen in de drie hoofdplaatsen Algiers, Oran en Constantine. De gediplomeerden hebben dezelfde bevoegdheden als in Frankrijk. Er bestaat een raad van discipline. Het landmetersexamen kan worden behaald te Algiers. Elk jaar worden er op het jongens-lyceum nabij deze stad na examen 30 kandidaten toegelaten, die het le deel van het kandidaatsexamen achter de rug hebben. De studie duurt 2 jaar. Voor praktijkwerk zaamheden zijn op het lesrooster slechts 20 uren uitgetrokken. Vele kandidaten bereiden zich echter geheel zelfstandig op het examen 29

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 29