voor. Ongeveer de helft slaagt (blijkens het Franse landmeters tijdschrift no. 11 van 1954 namen 15 leerlingen van het Algierse Lyceum en 7 vrije kandidaten aan het examen deel). De kandidaat-landmeters moeten voor hun verdere studie naar Parijs of Straatsburg. Rekenaars en topografische tekenaars van beide seksen moeten minstens één jaar praktijk hebben, om aan hun vakexamen te mogen deelnemen. Sous-chef de bureau is hun eind- rang. Zij kunnen echter worden ingeschreven voor de examens ingénieur topographe en landmeetkundige. Laatstgenoemde func tionarissen (voor de buitendienst) moeten zijn van het mannelijk geslacht en tussen 18 en 30 jaar. Dit examen is uitsluitend schrif telijk. Een diploma voor landmeetkundige wordt niet gevraagd. Na 10 jaren dienst kan de landmeetkundige worden bevorderd tot hoofdlandmeetkundige. (Voor een examen voor Ingénieur topo graphe in februari 1955 schreven 17 kandidaten in. Van deze waren 8 landmeetkundige. Er bestond voor 16 kandidaten een plaatsingsmogelijkheid. Bij hun werkzaamheden gebruiken de meeste landmeters (nog) de planchet. Slechts enkelen bezitten de moderne instrumenten, zeer weinigen passen (in samenwerking met de luchtvaartmaat schappijen) de fotogrammetrische methode toe, welke methode echter, evenals bij ons, veld wint. Reeds sedert de verordening van 1846 werden de grenzen af gepaald. In het laatste Staatsblad (van 5 januari 1955) is, over eenkomstig de Franse wet van 6 juli 1943, deze materie in onder delen uitgewerkt. Voor enkele conglomeraties bestaat er in Algerië een niet-bijge- houden kadaster (met perceelsgewijze plans). Men ijvert voor een juridisch kadaster. Ook ruilverkavelingsarbeid is er bekend. Het Torrens-stelsel, dat blijkbaar van Frankrijk uit voor de ruilverkave- lingsgebieden werd gepropageerd, komt volgens de autoriteiten (nog) niet aan bod. Het ministerie van Oorlog vooral heeft kaarten op kleine schaal geproduceerd. In 1860 begon men met de triangulatie. De studie van Terlinck bevat over het voorhanden kaartmateriaal veel bij zonderheden, die wij helaas niet kunnen overnemen. Ook de proce dures betreffende de verschillende eigendomsvormen en onteige ning moeten hier onvermeld blijven. De organisatie van en de controle op de geodetische en topogra fische werkzaamheden berust in Algerië bij het Algerijnse comité voor geografische arbeid en bij twee administratieve diensten, nl. bij het Institut géographique national en de Service de la Topo- graphie et de l'Organisation foncière. 30

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 30