Zeven loonronden, geen welvaart! Rangeninflatie in de overheidssector, door B. Bolmeijer (Econ.-Stat. berichten). In ,,Economisch-Statistische Berichten'' van 13 april 1955. no. 1974 en 16 november 1955, no. 2005 publiceerde de Heer B. Bol meijer interessante gegevens, die een duidelijk licht werpen op de achterstand van verschillende inkomensgroepen, groepen dus, bij welke de lonen (nominaal) niet zijn aangepast aan de geld ontwaarding. De publikaties zijn ook als overdrukken bekend. De eerste, ge titeld Rangeninflatie in de overheidssector" geeft als indruk die van de samensteller, dat voor het overheidspersoneel de pas naar welvaart is gemarkeerd; dit personeel bevindt zich als het ware op een eiland. Hij trekt uit de statistische beschouwingen de ietv/at wrange conclusie, dat in perioden van hoogconjunctuur de positie van het overheidspersoneel uit hoofde van uiteenlopende beweeg redenen en oorzaken nu niet bepaald denderend mag worden genoemd. Toepassing van rangeninflatie is een erkenning van de ontoe reikendheid der normale bezoldiging, maar tegelijk een incidentele doorbreking, een denaturering van een normaal loonbeleid. In Zeven loonronden, de fiscus en het prijsverloop" constateert de Heer Bolmeijer, dat de zes-procents-welvaartsloonronde, die het reële loon enige tijd heeft doen stijgen, voor de meeste werknemers feitelijk geen andere strekking had dan een sinds jaren bestaande achterstand in te halen. In zijn grafieken (waarbij de reële lonen als maatstaf zijn ge nomen) toont hij aan, dat die reële lonen intussen alweer een daling vertonen. B. constateert, dat de regelingslonen en salarissen van het over heidspersoneel gemeten in guldens van 1938/1939 sedert de be vrijding tot heden niet alleen beneden hun peil van 1938/1939 zijn gebleven maar relatief bezien tevens beneden die van de nijver heidsarbeiders en, over het geheel genomen, ook beneden dat van het administratief personeel. Nu ook Prof. Dr. G. W. Groeneveld in de pers de aandacht vestigt op deze o.i. belangrijke publikaties, menen wij goed te doen onze lezers tot bestudering van het cijfermateriaal op te wekken. W. K. Ontvangen geschriften 1. Formeln und Tafeln zur Berechnung der beiden geodatischen Hauptaufgaben für das Internat. Ellipsoid bei grossen Entfer- nungen von H. Bodemüller. 2. Svensk Lantmateri-tidskrift, nr. 2 en nr. 3/1955. 3. Der Fluchtstab (alle nummers). 32

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 32