De commissie merkt op dat het netjes en systematisch opschrij ven van berekeningen veel te wensen overlaat. Voort is zij zeer teleurgesteld over de beantwoording van de vragen over land meten en waterpassen; daaruit bleek vaak een groot gebrek aan inzicht. Landmeetkundig tekenaar Van de vier kandidaten die aan het examen deelnamen, werden drie tot het mondeling gedeelte toegelaten en zij verkregen alle drie het diploma. Landmeetkundig tekenaar 15 kandidaten namen aan het schriftelijk examen deel; aan de zes die werden toegelaten tot het mondeling gedeelte, kon ook het diploma worden uitgereikt. Enkele onderdelen zoals kaart- en profieltekenen werden vrij goed gemaakt, maar op topografisch tekenen, grootteberekening en landmeetkundige berekeningen was wel een en ander aan te merken. Toekomstige kandidaten wordt dringend aangeraden de ver slagen met bijbehorende examenopgaven a 1,per stel van dit en vorige jaren aan te vragen bij de secretaris van de examen commissie, Kanaalweg 4, Delft. Zij vinden hierin, behalve zeer behartigenswaardige opmerkingen, ook de uitkomsten van de rekenopgaven. Cultuurtechnische aangelegenheden. Wij lazen voor U, dat de bezwaren tegen ruilverkaveling, met name van de landeigenaren, aan het verdwijnen zijn. Helaas komt het nog meermalen voor, dat de bijdrage die de eigenaar moet betalen, niet in een daarop afgestemde pachtverhoging tpt uit drukking kan komen. Over de problemen, die hiermee samen hangen, zal men binnenkort in de preadviezen van de sectie voor Cultuurtechniek veel lezenswaardigs kunnen vinden. Deze advie zen zijn door het koninklijk Instituut van Ingenieurs en de Studie kring voor Cultuurtechniek uitgebracht in de vergadering van 9 en 10 december jl. Aan de opstelling van het meerjarenplan voor ruilverkaveling wordt met voortvarendheid gewerkt. De C.C.C., auteur van dit plan, houdt zich evenzeer bezig met het vraagstuk van de sub sidiëring in zijn relatie met het grond- en pachtprijsbeleid. In gebieden, waarin voorlopig geen ruilverkavelingen zullen plaatsvinden, blijft verbetering van water- en landwegen daarom niet achterwege. Inpassing van dergelijke werken in later uit te 37

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 37