of meer wantrouwend tegenover deze nieuwe werkmethode ook al heeft zij bij de ruilverkavelingsdienst burgerrecht verkregen. Velen zien het nog als tweederangsarbeid, maar als we bedenken dat door de stimulans van de laatste oorlog de meeste onderdelen der menselijke samenleving zich stormachtig ontwikkelen en we con stateren dat er overal behoefte bestaat aan goed kaartmateriaal, dan moeten we wel tot de slotsom komen, dat hermeting van Nederland dringend nodig is en als het kan binnen 25 jaar gereed moet zijn. Voor dit doel kunnen we ons land in drie ge bieden verdeeld denken en wel als volgt: a. de stads- en dorpskernen, b* het agrarisch gebied, dat niet voor ruil- of herverkaveling in aanmerking komt, c* het agrarisch gebied, dat zal worden verkaveld. Het gebied sub a, dicht bebouwd en samengesteld uit kleine percelen, leent er zich uiteraard niet voor, om door middel van fotogrammetrie in kaart te worden gebracht. Vele van die ge deelten zijn trouwens reeds terrestrisch door de bureaus voor Bui tengewoon Landmeetkundig werk hermeten en ook in de toekomst zal dit zo moeten voortgaan. Toch lijkt het verantwoord na te gaan in hoeverre fotogrammetrie bruikbaar is, ook in deze ge bieden. Ik denk hierbij aan de mogelijkheid de grenzen te mar keren met witte schijven in plaats van met piketten en stenen en na het signaleren te vliegen in plaats van te meten. Men krijgt dan wel een kadaster dat grafisch is in plaats van numeriek, maar een foto liegt niet en maakt geen fouten. Het langs de weg der fotogrammetrie verkregen kaartmateriaal is goed. Het gebied sub b agrarisch komt voor hermeting door middel van fotogrammetrie ten volle in aanmerking. Men dient hier zo spoedig mogelijk te beginnen om op tijd over betrouwbaar kaartmateriaal te kunnen beschikken. De proef Beltrum heeft be wezen dat in ons diluviale zandgebied, waar de meeste scheidingen gevormd worden door voren, wallen of smalle slootjes, de foto grammetrie met succes kan worden toegepast. Hoeveel eenvou diger wordt dit probleem in onze goed verkavelde polders waar rechte, brede sloten de scheidingen vormen. Het gebied sub c behoeft niet hermeten te worden, bijzondere omstandigheden daargelaten. Bij een capaciteit van 20.000 ha per jaar is dit gebied over 50 jaar verkaveld en zijn hiervan goede plans aanwezig. Vliegen en hermeten en daarna nog eens ver kavelen is van het goede wat te veel! Een ieder, die ervan doordrongen is, dat men binnen afzien bare tijd over goede kaarten van ons land moet kunnen beschik ken, zal bij het overdenken van deze vragen tot de slotsom komen dat alleen de fotogrammetrische methode van hermeten ons uit de impasse kan helpen en dat we de kinderziekten van het vliegen 3

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 3