staan. Deze breuken zijn evenwel te repareren met methylchloride. Ook mag men astralonplaten niet onbedekt over elkaar heen- schuiven of op elkaar leggen in verband met het ontstaan van wrijvingselektriciteit. Het materiaal is met een blauwe emulsie bedekt. In deze emulsie krast de naald de te kaarteren lijnen, die corresponderen met wat het meetmerk in het stereoscopisch beeld volgt. Nadat zodoende het plan gekrast is, wordt de emulsie met een inktsoort bedekt. In de krassen hecht deze inkt zich aan het astralonplan. Het wordt daarna schoongewassen. De emulsie met de overtollige inkt ver dwijnt en het plan is klaar. De kaarteerlijnen zijn in ragfijn zwarte inkt gezet. Als men van te voren de bladindeling kan opgeven is Delft in staat de astralonplans volgens die gegevens aan te leggen. Indien het kadaster er toe kon besluiten de bijbladen op astralon te laten aanleggen dan waren we klaar. Maar gelet op de aard en het gedrag van het materiaal zal dit wel niet mogelijk zijn. Om het plan nu op normaal papier over te brengen moet er nog eens gekopiëerd worden. De nieuwste ontwikkeling is dat de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat in staat is een contact- afdruk te maken van het astralonplan op papier. Nu nog iets over de nauwkeurigheid. Men heeft in Beltrum een proef genomen door een wal terrestrisch te laten meten door 2 prima meetkrachten en dezelfde wal ook door 2 waarnemers stereoplanigrafisch te laten kaarteren. De resultaten van deze proef waren dat de stereoplanigrafisch gekaarteerde wallen onderling minder verschillen vertoonden dan de terrestrisch gemeten. En verder dat de stereoplanigrafisch gekaarteerde wallen geen grotere afwijkingen gaven dan de normale kaarteeronnauwkeurigheid. Kostenberekeningen toonden aan dat de Delftse kaarten zelfs in de drukke diluviale gebieden goedkoper waren dan de gemeten en gekaarteerde plans. De stereoplanigraaf is echter niet geschikt om drukke bebouwing op kaarten te brengen. En dit laatste wel daarom, omdat ook de meest nauwkeurige uittekening van een foto een beeld van het terrein geeft en niet de rechtstoestand. Om aan dit laatste bezwaar tegemoet te komen moeten we nog een naverkenning uitvoeren. Dit gaat aldus: in Delft werkt men de foto's uit en wel zo vol ledig mogelijk. Alles wat in de foto scherp zichtbaar is wordt als volle lijn, hetgeen vaag zichtbaar is als streeplijn op de kaart ge bracht. Van deze kaart maakt men een normale foto en met deze foto gaan de metende ambtenaren naar het terrein om de rechts toestand aan te vullen. B.v. op de uitgetekende kaart komt een sloot in twee lijnen voor. Het midden is evenwel de grens. Dit wordt aangetekend. 9

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 9