Boeken en brochures Wording en Opbouw van de Wieringermeer. Zoals bekend mag worden verondersteld, ligt aan ^Je wording en opbouw van de Wieringermeerpolder een stuk geschiedenis ten grondslag. Deze geschiedenis was tot heden slechts gedeeltelijk toegankelijk door middel van talrijke verspreide publikaties. Het was derhalve een rijke gedachte van de Directie van de Wieringermeer (Noordoostpolderwerken) om een samenvattend standaardwerk het licht te doen zien. Deze 805 pagina's tellende publikatie op kunstdrukpapier getiteld Wording en Opbouw van de Wieringermeer werd welverzorgd uitgegeven door H. Veen- man en Zonen te Wageningen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de polder in 1955. De inhoud van dit kostelijke werk werd verrijkt door opneming van vele en goede foto's. Het Wieringermeerboek begint met een algemene inleiding, waarin een historisch overzicht wordt gegeven over de Zuiderzee in de loop der eeuwen en van de verschillende projecten tot afsluiting van de Zuiderzee en haar drooglegging, in het bijzonder het plan van Ir. C. Lely. In deze algemene inleiding vormen de organisatie der werkzaamheden en de uitgevoerde waterbouw kundige werken tevens een punt van bespreking. Het vervolg valt samen te vatten in drie gedeelten. In het eerste gedeelte worden het landbouwkundig onderzoek en het ontginnen en in cultuur brengen der gronden behandeld. In het slothoofdstuk van dit gedeelte wordt de voorlichting aan de pachters in beschouwing genomen, alsmede de eerste ervaringen op de verpachte bedrijven. Het tweede gedeelte van de publikatie is gewijd aan de koloni satie van de polder. Onder de titel: Sociaal-economische opbouw van de Wieringermeer, wordt aandacht geschonken aan de be stuursvormen in de polder, de indeling in bedrijven en de uitgifte der bedrijven, de boerderijen- en woningbouw en de verschillende sociale problemen. Het laatste hoofdstuk van dit gedeelte geeft ons een overzicht van de kosten der werken. De ontwikkeling van de polder gedurende de jaren 1941 tot heden, alsmede een terugblik op de verrichte werkzaamheden ten behoeve van de kolonisatie in de jaren 19301941 vormen een punt van bespreking in het derde gedeelte. Het boek besluit met een korte samenvatting in de Engelse taal. We zijn van mening dat de publikatie over de Wieringermeer een gunstig onthaal zal hebben niet alleen bij de bewoners van de streek zelve en bij hen die uit hoofde van hun beroep belang stelling hebben voor de IJsselmeerpolders, doch het werk zal ongetwijfeld ook zijn weg vinden naar de verschillende lagen van de Nederlandse bevolking in het overige gedeelte van het land. Tevens spreken wij de verwachting uit dat ook voor de Noord- 57

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 13