In 1953 werd voor ongeveer ƒ40.000.000.subsidie verleend t.b.v. cultuurtechnische werken. Hiervan werden 18.600.000. bestemd voor ruilverkavelingen (gemiddelde subsidie 76%) en 10.600.000.voor grotere cultuurtechnische werken, geen ruil verkavelingen zijnde (gemiddeld 57%). Deze laatste werken be staan hoofdzakelijk uit normalisatie van beken, aanleg van wegen, grotere ontginningen. Ze worden uitgevoerd t.b.v. lagere publiek rechtelijke lichamen, als gemeenten en polders. Hieruit kan men afleiden hoe belangrijk de ruilverkaveling wordt geacht. Toch bedraagt de totale oppervlakte van in 1953 tot stand gekomen ruilverkavelingen slechts 3828 ha. De grafiek op blz. 21 vermeldt 3876 ha, maar hierin is een foutje geslopen. Aangevraagd in 1953 werd een oppervlak van rond 78.000 ha; in uitvoering genomen rond 38.000 ha; in bewerking is thans rond 106.000 ha. Het lage totaal-gereedgekomen-oppervlak wordt vermoede lijk ook veroorzaakt door de betrekkelijk hoge totalen over 1951 en 1952. Het verslag zelf heeft hier niets mee te maken, maar het stelt toch onomstotelijk vast dat de produktie nog ver verwijderd is van wat in de Staten-Generaal als gewenst en zelfs als mogelijk wordt beschouwd. Het verslag vestigt bovendien nog de aandacht op de evolutie, die zich bij de ruilverkaveling bezig is te voltrekken. In oorspron kelijke opzet slechts bedoeld als een middel om eigendommen samen te voegen is het ruilverkavelingswerk uitgegroeid tot een volledig plan-tot-in-ontwikkeling-brenging van alle agrarische mogelijkheden in een bepaald gebied. Dit laatste houdt in: aanleg waterleiding en elektriciteit in onrendabele gebieden. stichting van proefboerderijen. vergroting der te kleine bedrijven, grondonderzoek met bemestingsadviezen, stimulering der maatschappelijke activiteiten op het ge bied van voorlichting en nazorg, stichting en verplaatsing landbouwbedrijven, aankleding van het landschap. Mede door het toenemen van deze werkzaamheden zal het niet eenvoudig zijn de produktie binnen enkele jaren aanzienlijk op te voeren, maar we zullen met belangstelling de cijfers over de komende jaren tegemoet zien. Lezing en bestudering van het jaarverslag wordt door ons warm aanbevolen. K. B. 59

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 15