Het Reisbesluit 1952 wordt ingetrokken. De datum, waarop het nieuwe besluit in werking treedt, is nog niet bekend. Het Centraal orgaan voor het reiswezen in de rijksdienst is bevoegd te beslissen in individuele gevallen, waarin dit besluit niet of niet naar redelijkheid voorziet. De tarieven zijn neergelegd in de Reisbeschikking 1956; deze zijn in het algemeen verhoogd. Het begrip meten in de stand plaats" is gewijzigd; bij het Reisbesluit is een lijst van gemeenten gevoegd, waarin voor elke standplaats het gebied is vermeld, dat als standplaats moet worden opgemerkt. Er komt één nieuw formulier Reisrekening in de plaats van de twee bestaande. Er wordt een afzonderlijke regeling getroffen voor reizen in de standplaats. (Besluit vergoeding plaatselijk vervoer en verblijf.) Een lijst geeft aan, welk gebied tot de standplaats wordt geacht te behoren. Het nieuwe Reisbesluit 1956 met Reisbeschikking en tabellen is in boekvorm verkrijgbaar bij het Staatsdrukkerij- en Uitgeverij bedrijf te 's-Gravenhage. Rekenen, Landmeetkunde en grondbezit bij de Inca s Bij de Inca's bestond geen grondbezit, zelfs haast geen enkele vorm van persoonlijke eigendom. Dergelijke, in zekere zin en tot op zekere hoogte communistische gemeenschappen kwamen in de oudheid wel meer voor, maar dan veelal onder primitieve volkeren. Het Inca-Rijk was echter uitgestrekt en machtig (het besloeg het huidige Peru, Bolivia en Ecuador, een stuk van Argen tinië, Noord-Chili en nog een strook van Brazilië). Hier was deze vorm dus wel een zeer bijzondere. In de landmeetkunde waren de Inca's zeer bedreven, omdat zij die voortdurend bij de indeling hunner akkers toepasten; dit ging dan niet met behulp van theoretische berekeningen, maar men gebruikte touwtjes en steentjes... De aardrijkskunde wisten zij goed toe te passen bij het maken van modellen van hun eigen steden en provincies. Ik heb een reliëfkaart van Cozco en omgeving gezien (zegt Garcilaso de la Vega in zijn ,,Comentarios reales"), met de vier hoofdwegen, alles van klei en steentjes en stokjes gemaakt, alles precies naar verhouding en schaal, met alle pleinen en straten en steegjes, en met zelfs de kleinste huisjes er op, en de drie beken die door de stad stromen, kortom, een wonder om te zien. Op dezelfde wijze maakten de Inca's ook landkaarten met alle vlakten en verheffin- 61

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 17