w. w. Bij de begrafenis is ons duidelijk geopenbaard dat de heer Steketee wist dat zijn laatste reis voor hem een behouden aan komst inhield. Zo zij het. G. A. B. FRINKING: Verlies is geen verlies, als lief illusies weg vaagt. en de weg wijst naar een beter plan (H. G. Wells) Het blijkt me uit enkele reacties, dat mijn artikel ,,Waar winst is, ligt verlies op de loer" in het november-no. van dit Orgaan", dat overigens van redactionele zijde i.v.m. de ruimte moest worden ingekort, enige aanvulling behoeft. Bovendien blijkt me telkens weer, dat men op de tekenkamers nog niet geheel op de hoogte is van het verschil tussen de beide soorten reprodukties, die bij onze dienst in gebruik zijn. Welnu, om met het laatste te beginnen, deze zijn: 1. Negatieve en positieve fotokopieën op hardwerkend foto grafisch papier, dat via een lens wordt belicht, ontwikkeld in vloeistoffen en ten slotte gedroogd. (Voor deze positieve fotokopie dient men vooraf een negatieve te vervaardigen.) 2. Lichtdrukken op „Ozolid" lichtdrukpapier, belicht langs directe weg als contact-druk en droog ontwikkeld door middel van amoniakdamp. Het is duidelijk, dat de behandeling van de laatste procedure veel eenvoudiger en daardoor goedkoper is, waarbij nog komt dat de prijs van het lichtdrukpapier ongeveer 1/10 van die van foto papier bedraagt. Wanneer ik dan nog noem dat bedoelde lichtdrukken altijd positief zijn (lijnen op witte grond), dan spreekt het vanzelf dat steeds meer tot dit procédé wordt overgegaan. Om lichtdrukken te maken heeft men echter een doorzichtig origineel nodig, hetzij van papier, hetzij b.v. van filmmateriaal. Dit laatste heeft toepassing gevonden bij onze dienst, waarbij lichtgevoelig filmmateriaal wordt gebruikt, waarop het plan langs directe weg door contact-druk wordt belicht en ontwikkeld en een positief beeld (zwarte lijnen) oplevert. Een filmplan is dus een fotografische reproduktie van het bij blad op doorzichtig filmmateriaal, met het doel hiervan lichtdruk ken te vervaardigen. De thans vervaardigde filmplannen van alle kantoren berusten bij de fototechnische dienst te Amsterdam en worden aldaar bijgewerkt. Dit bijwerken geschiedt op de gebruikelijke wijze, waarbij de 64

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 20