gefotografeerde lijnen, die moeten verdwijnen, met een vloeistof kunnen worden weggebleekt. Welnu, in mijn november-artikel (1955) waarschuwde ik er voor om ter verkrijging van dit filmplan het originele bijblad op te offeren (door dit door spiegel-kopiëring te vernieuwen, als het niet geschikt blijkt om fotografisch af te drukken). Ik betoogde: als men toch moet kopiëren, kopiëer dan direct op filmmateriaal, het gaat immers alleen om een doorzichtig origi neel als medium voor het vervaardigen van lichtdrukken en om niets anders. Vooral nu het de bedoeling schijnt te zijn, de toe komstige bijbladen op het ondoorzichtige correctostat-materiaal aan te doen leggen (en de hulpkaarten op calqueer-papier) heeft het filmplan inderdaad geen andere betekenis meer. Ik meen echter, dat we met dit filmplan veel meer kunnen doen, als we het lichtdrukken kunnen decentraliseren, met als ideaal: op ieder kantoor een lichtdrukmachine. Dit heeft de volgende belangrijke voordelen: 1. Gemakkelijker op te lossen moeilijkheden, i.v.m. het personeels verloop, door het aantrekken van plaatselijke krachten. 2. Verdeling van de bijwerkingsarbeid: ieder kantoor werkt zijn eigen hulpkaarten bij. Meer differentiatie van werkzaamheden, van belang i.v.m. de toekomstige personeelsformatie. Goed koper personeel. 3. Geen hulpkaarten meer kopiëren, maar i.pl. daarvan een afdruk in lichte tint, eventueel op doorzichtig materiaal (kaarteren op bijblad). 4. Geen extracten-plan meer tekenen, maar directe aflevering van grote en kleine lichtdrukformaten ter plaatse. Een en ander maakt dus een lichtdrukinstallatie op de kantoren noodzakelijk (eventueel op meerdere kantoren). Daar waar bureaus van de Rijkswaterstaat zijn gevestigd die veelal reeds over een installatie beschikken, ware te overwegen om in het kader Samenwerking Rijkswaterstaat" deze werkzaamheden plaatselijk te coördineren. Bovenstaande zaken mogen radicaal gedacht zijn, maar men bedenke, dat de omstandigheden radicale maatregelen noodzakelijk maken. ,,Als er iets de moeite waard is gedaan te worden, is het de moeite waard goed gedaan te worden." Onze dienst staat voor belangrijke beslissingen, niet voor de toekomt, maar direct. 65 Waar in het slot van genoemd november-artikel het begrip „luchtsluier" wordt gehanteerd, veranderde de zetter dit in „lichtsluier", hetgeen overigens uit de verdere redactie wel viel af te leiden.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 21