de gelegenheid geboden aan een toelatingsonderzoek voor een overgangsvakcursus voor landmeetkunde deel te nemen, teneinde eveneens de vorenbedoelde technische rangen te bereiken. Tot zover de officiële stukken. Wij constateren dat de ontslagaanvragen van landmeetkundige ambtenaren voortduren. Ongetwijfeld is er voor de toekomst ver betering in de personeelsvoorziening te verwachten. Doorvoering van bovengenoemde wijzigingen zal dat bevorderen. Daarnaast is echter onder het in dienst zijnde personeel een stijgende onte vredenheid merkbaar. Dat blijft een bedenkelijk verschijnsel, waaraan men goed doet, meer aandacht te schenken dan tot dusverre is geschied! Fotogrammefrie (Rectificatie.) In mijn artikel over „Fotogrammetrie", geplaatst in dit orgaan, nummer van januari 1956, is tot mijn spijt op blz. 7 een onjuiste voorstelling van zaken gegeven, welke ik hierbij recht wil zetten. In dit artikel is geschreven dat alleen de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat over het benodigde instrumentarium be schikt om luchtfoto's uit te tekenen. Dit is niet juist. Ook de N.V. K.L.M.-Aero-carto bezit de modernste apparaten voor opname en uittekenen en levert zowel in nationaal als inter nationaal opzicht een belangrijke bijdrage aan de fotogrammetrie. K. BUURSINK. Opgaven mei landmeetkundige inslag Opgave LV* Niettegenstaande het feit dat deze opgave heel wat moeilijker en bewerkelijker was dan de vorige, zijn er toch een flink aantal oplossingen binnengekomen. Verheugend is het dat de inzenders zich veel moeite hebben getroost hun inzendingen goed te ver zorgen en soms, vooral wat betreft de eerste vraag, meer manieren om het doel te bereiken hebben aangegeven. Enkele inzenders hebben zelfs de berekeningen nodig voor de oplossing van het eerste gedeelte geheel uitgewerkt, zoals één van hen schrijft ,,tot lering ende vermaeck". Dat de aldus verkregen antwoorden wel eens in de mm's zullen afwijken is te verklaren door een andere wijze van oplossen of soms zelfs door de volgorde der berekening. De eerste vraag die gesteld was, is al meer in dit Orgaan beantwoord, nl. in de 8ste jrg. blz. 20 en in de 9de jrg. blz. 98. Toch willen we ten behoeve van onze nieuwe lezers de belang rijkste oplossingsmethoden hier nog eens behandelen. En als U gaat vergelijken zult U zien dat er nu nog meer methoden de moeite van het vermelden waard zijn. 47

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 3