J. F. GREVE: Grafische oplossing van hef aanhoudings- en indelingsprobleem hij kaarferingen en grens bepalingen Vergelijkt men de op het terrein gemeten afstand tussen twee punten met de in de kadastrale kaart, schaal 1 s, met behulp van die schaal uitgepaste afstand van die punten, dan zal men in het algemeen geen volledige overeenstemming constateren. De afwijking kan haar verklaring vinden in verschillende oor zaken: 1. de krimping van het papier; 2. verschil in lengte tussen de thans gebezigde meetband en de vroeger bij de basismeting van het kadastrale driehoeksnet gebruikte meetketting; 3. de kaartvervorming tengevolge van de bij de vereffening van dit net en van de bij de kaartering der vroegere detailmeting toegepaste methode; 4. kleine en onvermijdelijke meet-, kaarteer- en uitpasfouten. De afwijking, voorzover ze een gevolg is van de onder 1, 2 en 3 genoemde oorzaken, mag in eenzelfde plan in eenzelfde richting in het algemeen geacht worden recht evenredig te zijn met de afstand. Indeling is het bekende middel om ze te elimineren. De invloeden, genoemd onder 4, hebben een toevallig karakter. Tegenover de toevallige kaarteer- en uitpasfouten mogen de toe vallige meetfouten in den regel worden verwaarloosd. Noemen we de resultante van kaarteer- en uitpasfout de kaartfout, dan mag worden aangenomen, dat voor alle afstanden in de kaart de toe vallige kaartfout hetzelfde gewicht heeft. Behalve met het bestaan van bovengenoemde systematische en toevallige afwijkingen moet bij het werken met onze oude plans ook steeds rekening worden gehouden met de mogelijke aanwezig heid van grove fouten in de vroegere meting of kaartering of in de identificatie der kadastrale grenzen met de thans op het terrein aangemeten grenzen. De tijdens de meting verrichte voorlopige identificatie steunt in verschillende gevallen slechts op een aan het B.W. ontleend wettelijk vermoeden, soms heeft ze slechts in zover plaats gehad, dat wordt verondersteld, dat de kadastrale grens wel 78 Met toestemming van de schrijver hebben we onderstaand artikel overgenomen uit het „Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde", jaargang 1939, blz. 244, omdat gebleken is dat ook in onze lezers kring belangstelling bestaat voor de inhoud ervan en de aflevering december 1939 van K. en L. uitverkocht is. (Red.)

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 10