Fig. 6 betreft een terrein, vroeger zogenaamde „goorgrond", en in dienstjaar 1842 verkaveld. Bij de latere ontginning tot grasland zijn brede grenssloten gegraven, die veelal niet gemeenschappelijk zijn. Wegenis de verbeterde afwatering van het gebied is men nu weer overgegaan tot aanplemping van deze sloten. Bij de grens bepaling in dienstjaar 1935 is gemeten in de lijn A B, in dienstjaar 1842 echter langs de wegkant CD. Door middel van de hulplijn E F zijn op schaal 1 250 de correcties bepaald, welke de oude meetcijfers moeten ondergaan wegens de verplaatsing van de oude meetlijn naar de nieuwe. De verschillen l(nieuw meetgetal, verminderd met het, voor de verplaatsing der oude meetlijn naar de nieuwe, gecorrigeerde oude meetgetal) zijn in de figuur gekaarteerd op schaal 1 100. De waarschijnlijke kadastrale eigendomstoestand der sloten is in de grafiek duidelijk af te lezen. De indelingsfactor voor de oude meetgetallen blijkt hier te zijn: p0,05. De vroeger gebruikte meetketting was ten opzichte van de bij de grensbepaling gebezigde meetband per 10 meter dus 5 centimeter te kort. Zutphen, november 1939. Een actuele papyrus In het aan de cursisten van de overgangsvakcursus voor land meetkunde aanbevolen werk: „Kartographie" van Kaden spreekt de auteur op de eerste bladzijde van ,,das Plan eines Goldmine aus der Zeit des Königs Ramses II". Nu de hierbedoelde papyrus van Turijn: Goudmijnen en de wadi Hammamat" door genoemd boek iets meer naar voren komt, geven wij enkele bijzonderheden die niet zo algemeen bekend zijn. De papyrus is voor de onderzoekers nog steeds een probleem. Het ongetwijfeld belangrijke document uit het Turijnse museum bevat een topografische kaart, die dateert uit het Nieuwe (Egyptische) Rijk, tussen 13001320 v. Chr. Waarschijnlijk is het de oudst bekende kaart ter wereld, hoewel P. Lauth (Bayer. Akad. d. Wiss. 1870) spreekt van „die Zweitalteste Landkarte". Op 24 januari 1824 werd de papyrus uit de collectie van de Franse consul-generaal Drovetti gekocht door Charles Félix, koning van Piémont en Sardaigne voor 400.000 Fr. fr. De geleerde C. R. Lepsius, de eerste die een en ander bestu deerde, beschouwt de kaart als een plan van het graf van Seti I, getrokken uit een oud-Egyptisch kadasterplan van de konings graven. 2) De legende van de kaart is tevens de voornaamste inscriptie van 86

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 18