Ir. L. H. BOUWMAN: Ruilverkaveling SCHATTING VAN GRONDEN IN RUILVERKAVELINGEN. Inleiding* De schatting van de gronden in een blok van ruilverkaveling is één van de kernpunten van de ruilverkavelingsprocedure. De toe deling der kavels geschiedt immers later op basis van de inge brachte optimale agrarische waarde en de als gevolg van de ruilverkaveling ontstane wijzigingen in de variabele produktie- omstandigheden zoals waterbeheersing, ontsluiting, verkaveling, herontginningsbehoefte en dergelijke, zijn bepalend voor de kosten verdeling. Onder optimale waarde wordt verstaan de waarde, die wordt verkregen onder optimale produktie-omstandigheden, zoals deze door de ruilverkaveling zal kunnen worden verwezenlijkt. Voor de waardebepaling van de gronden benoemt de met de uitvoering van de ruilverkaveling belaste plaatselijke commissie een commissie van schatters, die samengesteld wordt uit praktijk-landbouwers uit de streek. Eerste schatting* Nadat het besluit tot ruilverkaveling op de stemmingsvergade ring is genomen vindt zo spoedig mogelijk de eerste schatting plaats, waarvan de werkzaamheden kunnen worden onderscheiden in: 1. de zogenaamde proefschatting en 2. de eigenlijke schatting. 1Proef schatting* Bij het schatten der gronden is het van belang een zekere eenheid na te streven; daarom wordt onder rechtstreekse leiding van de Centrale Cultuurtechnische Commissie een stelsel van classificatie ontworpen en vastgesteld waarin voor elke klasse de optimale agrarische waarde per hectare wordt bepaald. Hiertoe wordt ter plaatse van de ruilverkaveling onder leiding van een vertegenwoordiger van de Centrale Commissie een bijeenkomst gehouden, waarbij aanwezig zijn alle leden der plaatselijke com missie, de schatters, de landmeter, het hoofd van de provinciale directie van de Cultuurtechnische Dienst en eventueel de andere deskundigen. Nadat de voorzitter het doel en de aard der schatting heeft uiteengezet, wordt een rondgang over het terrein gemaakt en wordt de grond onderzocht door het maken van proefgaten (ge woonlijk 0,50 m1,00 m diep). De proefgaten worden zodanig ge maakt, dat de bovengrond op de ene en de ondergrond op de andere kant van de proefkuil wordt geworpen. In het blok worden eerst de beste en vervolgens de slechtste gronden beoordeeld en 89

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 21