voor beide de optimale waarde, uitgedrukt in geld per ha, vast gesteld. Daarna wordt het aantal overgangsklassen bepaald, tussen de beste en de slechtste grond en voor iedere overgangsklasse de optimale waarde per ha. De klassen hebben veelal een waarde verschil van 100,tot 200,Van deze verrichtingen wordt een proces-verbaal opgemaakt dat door alle aanwezigen wordt ondertekend. Bij het vaststellen van het aantal klassen wordt gelet op de grondsoort (klei, zand, veen, leem, enz.), de samenstelling van de bovengrond (meer of minder humus, loodzand, structuur), de sa menstelling van de ondergrond (grof- of fijnkorrelig, bankvorming, doorlatendheid)In het algemeen worden de gronden van verschil lende gebruiksbestemming gescheiden gehouden; naar de bestem ming worden b.v. aangetroffen bouwland, grasland, tuingrond, erven, boomgaarden, houtopstanden, kunstwerken en gebouwen, kaden, wegen, water, enz. In het proces-verbaal worden voor de verschillende variabele factoren, voorzover deze niet optimaal zijn, aftrekken opgenomen, waarmede de optimale waarde maximaal kan worden verminderd. Opgemerkt zij, dat alle factoren die het produktie-vermogen van de grond beperken en die door de ruilverkaveling worden ver beterd, bij de schatting dienen te worden betrokken. Uiteraard zal daarbij volstaan moeten worden met die factoren, die kunnen worden gewaardeerd in een veelvoud van 100,desnoods van 50,per ha. Gelet op het vorenstaande zal in het algemeen met de volgende aftrekfactoren rekening moeten worden gehouden: afactoren van zuiver bodemkundige aard, zoals niet-egale ligging en storende lagen in het profiel. Voor de in het kader van de ruilverkaveling uit te voeren ontginningen en her ontginningen zullen derhalve aftrekken moeten worden toe gepast; b. factoren met betrekking tot de waterbeheersing. Hierbij dient rekening te worden gehouden met de maatregelen, welke noodzakelijk kunnen zijn voor de waterbeheersing in hoofd zaak (het graven van hoofdwaterlossingen, het stichten van bemalingsinstallaties, enz.) en de maatregelen voor wat betreft het in orde maken van de waterhuishoudkundige toestand binnen de percelen (drainage, begreppeling en in filtratie); c. factoren met betrekking tot de ontsluiting. De wijze waarop de percelen bereikbaar zijn zal door het al of niet toekennen van een evenredige aftrek worden gewaardeerd. In het kader van de ruilverkaveling zullen immers nieuwe wegen worden aangelegd en bestaande zand- of kleiwegen worden verhard; 90

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 22