cl andere factoren, waartoe onder andere worden gerekend schaduw- en wortelschade-effecten van bodem, cultuur- toestand en het voorkomen van schadelijke onkruiden, dienen eveneens voor aftrek in aanmerking te komen. Het is vanzelfsprekend, dat eveneens aan factoren als de per- ceelsvorm en -grootte, de versnippering en de afstand der percelen tot de bedrijfsgebouwen tijdens de ruilverkavelingsprocedure grote aandacht wordt geschonken. Tijdens deze procedure kunnen door diverse oorzaken zoals verkoop, vererving, enz. ten aanzien van laatstgenoemde factoren herhaaldelijk veranderingen optreden. In verband hiermede is het niet wenselijk dat deze aftrek-factoren reeds in de eerste schatting worden betrokken. Aangezien deze produktie-omstandigheden ongetwijfeld mede bepalend zijn voor de kostenverdeling, zullen deze factoren in de hierna te behandelen tweede schatting worden gewaardeerd. Zowel bij de vaststelling der optimale waarde als bij de bepaling van het bedrag waarmede deze moet worden verminderd, dient steeds de juiste verhouding tussen de hieruit resulterende waarden in het oog te worden gehouden. 2Eigenlijke schatting. De eigenlijke schatting heeft onder leiding van de plaatselijke commissie plaats in samenwerking met het hoofd van de provinciale directie van de Cultuurtechnische Dienst en de betrokken land meter. Hierbij delen de groepen schatters van een oneven aantal personen (3) aan de hand van gegraven proefkuilen en hun plaatselijke kennis, de gronden van het gehele blok in de door de Centrale Commissie vastgestelde prijsklassen in en bepalen het bedrag, waarmee ingevolge de cultuurtoestand de optimale waarde van een perceel moet worden verminderd. Volledigheidshalve zij medegedeeld, dat het meermalen zal voorkomen dat een kadastraal perceel in verschillende klassen valt. De oppervlakte van elk dier delen, vermenigvuldigd met de toegekende optimale waarde voor de klasse waarin zij vallen, geeft de optimale waarde van het perceel aan. De klassegrenzen worden op het terrein door de schatters opgezocht; waar zij op het oog niet nauwkeurig genoeg zijn te bepalen, moeten zij door het graven van gaten en het boren in de grond worden opgespoord. De door de schatters te vormen klassegrenzen worden door de landmeter in kaart gebracht. Het bepalen van de bedragen waarmede de optimale waarde van het perceel moet worden verminderd, als gevolg van het niet optimaal zijn der variabele factoren, is eveneens opgedragen aan de schatters. Het behoort tot de taak van de landmeter om de diverse be rekeningen en metingen te verrichten, hetgeen tenslotte resulteert in het register van de schattingsuitkomsten. 91

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 23