W. KOOPMANS: Het Turkse kadaster Een schriftelijk contact met enkele jonge Turkse landmeters maakte het ons mogelijk, verschillende bijzonderheden mede te delen omtrent het vigerende kadastrale systeem in de jonge republiek. Door herhaalde ontmoetingen met één van deze ambtenaren (de heer Kocaman) op een internationaal Esperantocongres werden wij tevens nader gebracht tot de zonder hulp onbegrijpelijke documenten. Turkije werd, zoals bekend mag worden verondersteld, tot 1923 het Ottomaanse Rijk genoemd (Osmanli Imperatorlugu)Dit Ottomaanse Rijk, als onafhankelijke staat in Klein-Azië gegrond vest in de 14e eeuw, is genoemd naar sultan Osman of Otman, wiens wensdroom in een oude legende nog voortleeft. Hij was verliefd op de dochter van een machtige sjeik. In zijn droom kwam uit de borst van die sjeik een maan op, die zich tegen zijn eigen borst verborg. Uit de maan groeide een boom, die de wereld over schaduwde, Toen de sjeik van deze droom hoorde, gaf hij zijn dochter Kamarije de maangelijke aan Osman ten huwelijk. De troepen van Kamarije's zoon Orkan staken in 1357 de Hel lespont over en stortten zich op het toen zwakke Byzantium. De Turken vestigden zich daarna op de rand van Europa. Zo vertelt Den Doolaard het in zijn in 1954 uitgegeven werk ,,Het land van Tito". Vóór 1840 heerste er een systeem, dat wel zeer sterk verschilde van wat wij hier kenden. Zo behoorde b.v. bijna het gehele ge cultiveerde gebied aan de Staat. De Staat gaf naar behoefte grond aan personen, die konden zorgen voor soldaten. En die oorlogs kracht had de Sultan vaak nodig, wanneer hij weer eens de oorlog had verklaard aan vijandige naburen. Het aldus uitgegeven grond gebied noemde men Timar. Andere gronden werden uitgegeven aan oorlogshelden. Grond, afkomstig van dergelijke sultansgiften, heette Zeamet. Een en ander gold alleen voor cultuurgrond. Deze feodale manier van eigendomsverkrijging bleef bestaan tot de in de Turkse geschiedenis dikwijls geciteerde Tanzimathervormingen van 1840 (het jaar 1263 na de Hedzra). Hierbij werden ingrijpende wijzigingen ingevoerd in een groot deel van Roemenië, Grieken land en Bulgarije, Bosnië-Herzegowina, Macedonië, Syrië, Liba non, Palestina en Irak, voorzover dit het onderwijs, de legerleiding, rechtspraak, overheidsadministratie, literatuur en eigendomswet geving, ja zelfs de kleding betrof. Van dit tijdstip af werden o.m. de cultuurgronden afgegeven aan de bewerkers. Officiële bureaus voor het registreren der gronden bestonden er echter toen nog niet. 70

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 2