Zij, die de oefenstof willen doorwerken, moeten de wiskunde- kennis beheersen van het MULO-B-examen en verschillende hoofdstukken uit schrijvers „Inleiding tot het praktisch rekenen" en „Gerichte vlakke driehoeksmeting en lager landmeetkundig reke nen" hebben bestudeerd, terwijl men met het gebruik en de in richting van de planimeter bekend moet zijn. Met de bij hem vanzelfsprekende nauwkeurigheid behandelt Ir. Harkink achtereenvolgens de methoden, die bij de groottebepa ling worden toegepast, de numerieke, de grafische en de grafisch- numerieke methode. Door de vele aanwijzingen, die in deze druk nog belangrijk zijn uitgebreid en door vermelding van de meer dan 250 uitkomsten, is het werk ook geschikt voor hen, die zich door zelfstudie in dit rekenonderdeel willen bekwamen. Behalve die betreffende de examens, zijn alle veldwerken ont leend aan de landmeetkundige praktijk. Dat veraangenaamt het bestuderen. Een uitvoerige, zeer instructieve inleiding voert de gebruiker als van zelf naar de in moeilijkheid opklimmende vraagstukken. Zij, die een prettige gids wensen bij het maken van oefeningen in dit belangrijke praktische onderdeel van de landmeetkunde, moeten deze bijgewerkte druk zeker aanschaffen. W. K. Verslag van de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom, boekjaar 1955. Niet in de handel, (Zetel: Guldenvlieslaan 72, Sint-GillisBrussel.) Van onze abonnee, de Belgische Nationale Maatschappij voor de kleine landeigendom, ontvingen wij het verslag, uitgebracht op de gewone algemene vergadering van 28 maart 1956. Dit officiële lichaam, dat zich voor een deel beweegt op het terrein van onze Cultuurtechnische Dienst, maar tevens op grote schaal kredieten verleent voor woningbouw (3500 miljoen B. fr.), onderzoekingen verricht t.b.v. de woningverbetering, gronden aankoopt enz., heeft sedert haar oprichting in 1935 meer dan 30.000 bouwplannen na gezien en verbeterd. Zij werkt nauw samen met de gemeenten. De Staat geeft voorschotten. Het aanvankelijk verleende staats- krediet van 300 miljoen was in 1947 uitgeput en is daarna belang rijk verhoogd. Het programma vertoont een sociaal zowel als een economisch aspect. De Maatschappij voert een constante propaganda voor de ruil verkaveling uit kracht van de wet. Verschillende studiedagen zijn daartoe belegd. Een nationale studiedag werd gehouden te Brussel op 20 februari jl. Op die studiedag hebben specialisten op het ge bied van de landbouweconomie, cultuurtechnische werken, topo grafie en bodemkaartering het probleem van de ruilverkaveling in België elk van eigen standpunt uit besproken. 101

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 33