Het Belgische wetsontwerp Ruilverkaveling zal vóór het einde van deze parlementaire periode wel zijn aangenomen. In ver schillende gemeenten van elke provincie zijn thans ruilverkavelin gen in voorbereiding. Aanvankelijk voelde men in België de behoefte aan ruilverkave ling niet zo sterk; na 1929 werd die snel groter door de volledige mechanisering van het grootbedrijf en het middelgrootbedrijf, vervanging van paardekracht door motoren en toeneming van de gemiddelde oppervlakte van de bedrijven. Ook hier zal daarom dit moderne grondverbeteringssysteem een zeer dringende zaak worden, een zaak die voorziening op korte termijn vraagt. Het geïllustreerde maandblad Landeigendom" en ,,Propriété terrienne", dat in een oplaag van 25.000 exemplaren verschijnt, steunt de initiatieven van het platteland en wakkert die aan. Woeste gronden heeft België niet veel meer. Voornamelijk in de provincies Limburg, Luxemburg, Luik en West-Vlaanderen nog slechts 80.000 ha. Daarnaast echter vindt men nog 500.900 ha grond, die kan worden drooggelegd of gedraineerd. Uit de boekhoudkundige overzichten aan het slot blijkt, hoe belangrijk deze Belgische Maatschappij is. De ruilverkavelings ambtenaren vooral zullen haar toenemende activiteit kunnen waarderen. W. K. Bandschrift in school en beroep. Blokschrift in school en beroep. Cahiers met voorbeelden en oefenruimte door B. J. Lensen, leraar C.T.O., G. J. Haalboom, calligraaf en A. H. van der Werf, leraar Nijverheidsonderwijs. Uitg. P. Noordhoff N.V. Groningen. Prijs per cahier ƒ1.50. In het cahier Bandschrift" zijn over 31 bladen voorbeelden als oefenstof gegeven. Blijkens de bijgevoegde toelichting hebben de schrijvers met dit bandschrift (dat verwant is aan het meer bekende rondschrift, maar een moderner vorm heeft) een gemakkelijk schrijfbaar sierschrift willen brengen. Blok- en bandschrift is dan ook vooral uitgegeven ten dienste van het voortgezet onderwijs aan leerlingen van technische, typografische en schildersscholen en in het algemeen ten behoeve van hen die in hun beroep met lettervormen in aanraking komen. Een voordeel is, dat men thans met een soort vulpen dit letter schrift kan produceren. Het Blokschrift" spreekt ons meer aan dan het Bandschrift". Na de vooroefeningen in dit cahier wordt met kapitalen begonnen. En na de kapitalen komen de kleinere lettervormen aan de beurt. 102

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 34