Het erfrecht vóór 1840 was simpel. Na de dood van de eigenaar werd de grond weer verkocht aan de zoons (de dochters werden uitgesloten). Na 1840 verdeelde men de grond onder de zoons, zonder enige betaling. De overblijvende echtgenoot was uitgesloten. Eerst in 1859 werd bij wet behalve aan de zoons ook aan de vader en als deze overleden was aan de moeder een deel toegewezen. De wet van 1868 breidde het erfrecht uit: de echtge noot/echtgenote nam eerst 34- Het gedurig wijzigen van deze verdeling na overlijden nam eerst na de revolutie van 1908 een einde. Toen werd sultan Abdulhamid gedwongen het constitutio nele regeersysteem te proclameren. Feitelijk betekende eerst deze revolutie het einde van de absolu tistische heerschappij. De eigendomswetgeving onderging na 1868 nog enige wijzigin gen. Een kadaster met kadastrale kaarten was er ook toen nog niet. We hebben nagegaan, of deze gang van zaken klopt met de ontwikkeling in Israël. In 1517 immers veroverde de Turkse sultan Selim I Palestina en maakte het gehele land tot een Turkse provin cie, hetgeen zo bleef tot 1918, toen de Engelse generaal Allenby Jeruzalem binnentrok. In de 4e eeuw vindt men hier als land- systeem het colonaat (Lat. coloni halfslaaf, persoon die met de wisseling van eigendom mee overging naar de nieuwe eigenaar). De Arabische invloeden werkten sterk in op politiek en economie. Landverhuizingen brachten ettelijke Moslems naar het land. Onder Omar I zien we de landregulatie komen. Een vijfde deel was voor Allah en de leider, de Imam, die als een afgezant van Allah werd beschouwd. De rest werd tussen overwonnene en overwinnaar verdeeld (zie b.v. F. F. Schmidt ,,Die Occupatio im islamischen Recht'' in ,,Der Islam", dl. I, blz. 347). Na Omar kreeg óf de Staat óf de Moslemgemeenschap de grondeigendom. Voor de Staat was in elk geval alle verlaten eigendom en die in de dode hand. De Ottomanen behielden aanvankelijk het militaire systeem. In Israël waren reeds in de 14e eeuw registers met een omschrij ving van de veroverde gronden en Mohammed II (14511481) beval datalong with the grant documents should be drawn up specifying the amount of revenue from the villages included in the fief (>=deel, lot, grond aan militairen uitgegeven) and that these figures should be embodied in Land Registers." Deze grondregisters werden echter niet algemeen opgemaakt en nog veel minder bijgehouden. Onder de Ottomanen bestond er t.o.v. de eigendomsrechten een hopeloze verwarring. De meeste transacties van en rechten op de grond waren in bovenbedoelde registers niet vermeld. De mode kwam op om, met een certificaat van inschrijving in de hand, rechten op te eisen van eigendommen in bezit van anderen. Eerst in 1928 veranderde dit door de ,,Land Settlement Ordi nance". 71

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 3