De omvorming van het vroegere sultanaat in een republiek in 1923 bracht vele vernieuwingen in het Turkse staatswezen mee. Hierbij werd opnieuw aandacht geschonken aan de noodzakelijke kadastrale arbeid. Kamal Attatürk, de eerste president, was van de landskadastrering een groot voorstander, maar het duurde toch nog tot 1934, voordat de richtlijnen waren vastgesteld. Er bestond toen reeds enige jaren een speciale kadaster-opleiding in Istanbul. Deze werd na 1934 overgebracht naar Ankara. De cursus duurt twee jaren. Per jaar verlaten ongeveer 35 personen, waaronder vele onderwijzers, deze cursus met diploma. Natuurlijk is dat niet voldoende. Men heeft daarom ook éénjaarscursussen ingericht te Istanbul, Ankara en Diyarbakir, uitsluitend voor leerlingen met Lyceum-diploma. Om het perceelsgewijze kadaster op te bouwen, wordt van de daarbij betrokken ambtenaren veel gevergd. Dat het werk flink wordt aangepakt, blijkt wel uit het feit, dat er meer dan 5100 man werkzaam zijn gesteld. Particuliere landmeetkundige bureaus zullen hierbij niet worden ingeschakeld, althans voorlopig niet, zo schrijft een van de leraren, de heer A. Brandenberger, in het „Schweize- rische Zeitschrift für Vermessung, Kulturtechnik und Photogram- metrie", LUI Jahrgang, no. 81955. Dit houdt zeker mede verband met de traditie, dat ambtenaren en officieren steeds de hoofdmacht in de Turkse staat vormden. De directie van de kadastrale dienst is rechtstreeks verantwoor ding schuldig aan de minister-president. Deze directie, onder lei ding van de heer Izzet Beltan, leidt de arbeid in 63 provincies. Tot voor kort waren alleen juristen en landmeetkundige ambtena ren met de uitvoering belast. Daarbij werd van het verzekeren der grenzen op het terrein om financiële redenen afgezien. Deze ver zekering geeft nl. in Turkije veel moeilijkheden. Er is een groot areaal niet-bebouwbare grond. Dit areaal wordt door de grote in spanning, die de tegenwoordige regering zich getroost, snel kleiner. De bodemprijzen blijven echter laag. Veel kosten kan men aan de afpaling niet besteden. Men werkt momenteel nog aan de perceelsgewijze opnamen van de stads- en dorpskernen. De arbeid is daarbij gescheiden: het stadskadaster blijft binnen de grenzen van de stad; het dorps kadaster bemoeit zich voornamelijk met de polygonering en met de opneming van de goederen in de eigenaren-registers. De technici werken getweeën: de ene man verricht de metingen en tekent de kaarten, de andere doet administratief werk. Na voltooiing van een afgerond gebied draagt men registers en plans over aan de Tapu Dairesi, de bureaus waar men de bij houding verzorgt en de transporten en hypotheekakten inboekt. Notariële akten zijn bij koop en verkoop niet verplicht: de akten worden in de zoëven genoemde kantoren verleden. 73

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 5