De metingen zijn verbonden aan een net van polygonen, dat met behulp van een boussole of door zonnewaarnemingen naar het noorden is georiënteerd. Aansluiting aan het rijksdriehoeksnet is nog niet mogelijk, omdat de triangulatie van de le orde slechts kortgeleden tot stand kwam en dus een driehoeksmeting van lagere orde in vele gebieden ontbreekt. Het instrumentarium is modern: voor de tachymetrische opnamen staan naast vele Wild T2-theodo- lieten ongeveer 300 Wild Tl's ter beschikking. Wil men in een land van de omvang van Turkije in één generatie het kadaster voltooien, dan zal het werk sneller voortgang moeten hebben. Daarom is ook de fotogrammetrische methode ingevoerd. In 20 jaren hoopt men een oppervlak van 400.000 km2 te bewerken (in dat gebied vindt men rond 30 miljoen percelen). In Istanbul worden voor dit doel sedert 1949 geodetische ingenieurs met kennis van de fotogrammetrie opgeleid. Aan een Zwitser is de technische leiding toevertrouwd. Zes leraren onderwijzen daar de vakken landmeetkunde, projectieleer, waarnemingsrekening, astronomie, fotogrammetrie, kadastrale techniek, hogere geodesie, cartografie, kaarttekenen en kadasterrecht. Alle studenten, die meestal lyceum- vooropleiding hebben, moeten toelatingsexamen doen. Na het eindexamen de studie duurt 4 jaar moeten allen nog een jaar praktisch werkzaam zijn aan het fotogrammetrisch instituut met het oog op hun latere aanstelling bij de kadastrale opnamen. Tot nu toe zijn een veertigtal geodetische ingenieurs opgeleid. Andere opleidingsmogelijkheden bestaan er niet, maar de laboratoria voor geodesie en fotogrammetrie zijn modern en royaal uitgerust. Uit enkele proeven bleek reeds het voordeel van de fotogramme trische methode boven de tachymetrische. In 1953 is 16.000 km2 gevlogen. De resultaten zijn op 6000 filmplaten vastgelegd. Hierbij waren meer dan 6000 paspunten nodig. Principieel gebruikt men de schaal 1 5000, behalve natuurlijk voor steden en dorpen, waar meer doetreffende schalen worden gebezigd. De oppervlakten, die op de vergrotingen 1 5000 ge middeld geen grotere fout vertonen dan 1%, worden voorlopig vol doende nauwkeurig berekend geacht. Een belangrijk deel van de platen verwerkt men tot kaarten 1 25.000. Het is begrijpelijk dat op deze wijze geen 100% kadasterkaarten ontstaan. Coördinaten bevatten de plans niet. Het gehele systeem ademt de geest van een voorlopige opbouw; het hoofddoel, de oppervlakteberekening en het weergeven van de vorm der percelen wordt echter in voldoende mate bereikt. En het werk schiet op! Naast deze metingen stelt men zich voor, een op het rijksdriehoeksnet gebaseerde meting tot stand te brengen, zodat men het aldus geproduceerde kaartwerk ook voor vele andere doeleinden gebruiken kan. Voor deze arbeid waren in 1954/1955 nog slechts 100 kadaster technici beschikbaar. 74

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 6