voorstel zijn aangebracht als gevolg van ingediende bezwaren van anderen, thans menen deze wel te hebben. In een dergelijk geval ligt de beslissing over het al of niet toe wijzen van kavel aan openbare lichamen bij de Kroon, de Raad van State gehoord. De wet maakt inzake de kaveltoewijzing aan openbare lichamen uitdrukkelijk onderscheid tussen: A. grondengelegen in een goedgekeurd bestemmingsplan (bijvoor beeld gronden bestemd voor woningbouw); B. gronden welke niet zijn gelegen in een goedgekeurd bestem mingsplan (bijvoorbeeld ten behoeve van de aanleg of verbre ding van een rijksweg). De eigenaar van de onder groep A genoemde gronden heeft de keus tussen: 1volledig te worden uitgekocht tegen algehele vergoeding in geld; 2. toedeling van gronden elders in het blokin welk geval deze toedeling geschiedt op basis van de agrarische schattingswaarde van zijn ingebrachte percelenbenevens uitbetaling in geld van van de meerwaarde van zijn inbrengDeze meerwaarde is im mers bij de eerste schatting afzonderlijk geschat (zie artikel Schatting van gronden in ruilverkavelingen" in dit Orgaan, 14e jg. van mei jl. door Ir. L. H. Bouwman). In het eerste geval zal de eigenaar van de in het goedgekeurde bestemmingsplan liggende gronden een verzoek om algehele ver goeding in geld moeten richten aan de plaatselijke commissie. Het voordeel van een dergelijke transactie is dat geen grond van de gezamenlijke eigenaren ter compensatie van de voor niet-agrarische doeleinden onttrokken landbouwgronden beschikbaar behoeft te worden gesteld. De practijk zal nog moeten leren of de met het openbaar lichaam te voeren onderhandelingen omtrent de prijs der gronden overgelaten dienen te worden aan de betrokken eigenaar. In het tweede geval zal het blok een bepaalde oppervlakte grond, de agrarische waarde van zijn inbreng vertegenwoordigend, voor de eigenaar in kwestie ter beschikking moeten stellen, aangezien deze zal moeten meedelen in de gronden van de gezamenlijke eigenaren. De toewijzing aan het openbaar lichaam vindt plaats tegen be taling van een tussen de plaatselijke commissie en het openbaar lichaam overeengekomen bedrag, dat niet minder bedraagt dan de werkelijke waarde van de grond. Het begrip werkelijke waarde" is ontleend aan de Onteigeningswet. Wil de toewijzing doorgang kunnen vinden, dan zal de Centrale Cultuurtechnische Commissie met het te betalen bedrag moeten instemmen. Het openbaar lichaam stort het overeengekomen bedrag in de ruilverkavelingskas en de plaatselijke commissie betaalt hiervan het 118

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 10