naar. Het agrarische deel, zijnde de agrarische waarde bedrijfs* niet"agrarische deel zijnde de overeengekomen prijs verminderd met de agrarische waarde bedrijfsschadevergoeding aan de eige- schadevergoeding, blijft billijkheidshalve in de ruilverkavelingskas ten bate van de gezamenlijke eigenaren, die grond beschikbaar hebben gesteld. De totale lasten welke door de ruilverkaveling op deze eigenaren drukken zullen derhalve verminderd worden met het agrarische deel van het door het openbaar lichaam in de kas gestorte bedrag. Voorzover de onder categorie A genoemde gronden zijn ver pacht, heeft de betrokken pachter een overeenkomstige keuze in het al of niet terug verkrijgen van pachtland, In de wet is de positie van de pachter veilig gesteld door de bepaling dat iedere pachter van tot het blok behorende onroerende goederen recht heeft op het in pacht verkrijgen van een waarde in kavels naar dezelfde maat staven als voor de toedeling in eigendom zijn bepaald. Op grond hiervan zal aan de pachter, voor het geval dat de verpachter de wens heeft te kennen gegeven volledig te willen worden uitgekocht, ten koste van de gronden in het blok wederom grond in gebruik moeten worden gegeven. Wil de pachter geen pachtland terug ontvangen, dan wordt hij eveneens schadeloos gesteld (bedrijfs schadevergoeding). In het laatste geval zal aan de verpachter worden uitgekeerd de agrarische waarde meerwaarde. De eigenaar van de onder groep B genoemde gronden zal geen algehele vergoeding in geld kunnen vorderenHet openbaar lichaam zal het met de plaatselijke commissie overeengekomen bedrag in de ruilverkavelingskas moeten storten. Voor het geval dat de eigenaar algehele vergoeding in geld zou wensen, zal de plaatselijke commissie naar alle waarschijnlijkheid hier welwillend tegenover staan. De gezamenlijke eigenaren behoeven immers in dit geval voor deze eigenaar geen grond beschikbaar te stellen. Opgemerkt zij, dat dergelijke gronden in het algemeen weinig meerwaarde tengevolge van niet-agrarische factoren zullen hebben, Voorzover deze gronden toch meerwaarde bezitten, zal de plaatse- lij ke commissie van het door het openbaar lichaam in de ruilver kavelingskas gestorte bedrag deze meerwaarde aan de eigenaar uitbetalen, terwijl de agrarische waarde bedrijfsschadevergoeding in de kas blijft voor het geval dat aan de betrokken eigenaar een kavel elders in het blok wordt toegedeeld. Bij algehele uitkoop ontvangt hij het met het openbaar lichaam overeengekomen bedrag volledig. Uit de voorafgaande beschouwing zal het duidelijk zijn gewor dendat de toewijzing van kavels aan openbare lichamen in ruil verkaveling s verb and een bijzonder aspect vormt van de moderne ruilverkaveling en dat deze uit landbouwkundig oogpunt van zeer veel belang moet worden geachtVolledigheidshalve zij er op gewezen dat een zodanige toewijzing niet voor elke ruilverkaveling zal plaats vinden

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 11