behulp van de daarvoor door de Amerikaanse astronoom Marko- witz geconstrueerde camera. Deze wordt gemonteerd op een astro- nomische kijker en het beeld van de maan en de omringende sterren wordt daarbij vastgelegd op de gevoelige plaat. Interessant was te vernemen, dat deze waarnemingen thans voor de eerste maal ge beuren. Doel van de waarnemingen Het hoofddoel van de waarnemingen zijn de tijd- en lengte bepalingen. Daaruit wil men de onregelmatigheden in de draaiing van de aarde afleiden. De aarde draait namelijk niet geheel regel matig. Omstreeks de junimaand van elk jaar is zij zevenhonderdste secunde achter en omstreeks november zevenhonderdste secunde voor. Door de internationale samenwerking der diverse stations wil men deze onregelmatigheid nauwkeurig vaststellen. Een ander doel is een inzicht te krijgen in de voortplantings- snelheid der radiogolven en de daarin optredende fluctuaties. Bij dit onderzoek spelen radiotijdseinen een rol. Weer een ander doel is een antwoord te krijgen op de vraag of de continenten ten opzichte van elkaar in een vaste positie ver keren dan wel bewegen. Gelijk bekend, heeft Wegener de theorie van de drijvende continenten opgesteld; een these, die noch beves tigd, noch weerlegd is. De resultaten, welke het volgende jaar verkregen zullen worden, zullen vergeleken worden met die van 1926 en van 1933, toen deels op dezelfde stations ook internationale lengtebepalingen zijn verricht. Uit de vergelijking dezer resultaten hoopt men dan be paalde conclusies te kunnen trekken. Met het oog op de voorbereidingen en het opstellen van de instrumenten zullen ir. Rolff en ir. Scheepmaker omstreeks april 1957 naar Curasao vertrekken. Opgaven mei landmeetkundige inslag Opgave LVII. Deze opgave zag er ingewikkelder uit dan zij in werkelijkheid was. Dit heeft waarschijnlijk enkele van de trouwe inzenders af geschrikt. Andere hebben geen gelegenheid kunnen vinden de door hun gedachte oplossing uit te werken en hebben daarom slechts een beschrijving van de gang van zaken ingezonden. En dan zijn er nog enige inzenders die door cijferonnauwkeurig- 123 (Delftse Courant)

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 15