Boeken en brochures Le Géomètre, la Cartographie et F Organisation foncière en Tunisie par Paul Terlinck. 96 bladz. Prijs 75 B.fr. Uitgave van de Orde der Landmeters van België (adres: 12 Sanderusstraat, Antwerpen). De landmeter P. Terlinck, voorzitter van de Belgische Orde der Landmeters, heeft bij de vele door hem samengestelde overzichten betreffende het Statuut van de landmeter weer een nieuw gevoegd. De Orde der Landmeters heeft haar steun gegeven aan een be langrijk bibliografisch werk. Dit werk over de landmeter en over de kadastrale en topografische werkzaamheden in Tunis heeft, door de afname van 200 exemplaren ten behoeve van het Ministerie van Publieke Werken, ook de officiële steun ontvangen, die voor een dergelijke uitgave zeker gewenst is. Na een uiteenzetting van de staatsorganisatie volgt een kort overzicht van de rechterlijke organisatie en van de toestand op juridisch en sociaal gebied, de titels en verantwoordelijkheden van de kadastrale ambtenaren, de tarieven en de aantallen ambtenaren. Omtrent dit laatste: behalve 50 particuliere landmeters vindt men in de dienst in Tunis (nog een Frans protectoraat) 60 tekenaars kopiisten, 110 ,,arpenteurs" verouderde titel voor landmeter), 40 landmeetk. tekenaars, 8 landmeetk. rekenaars, 100 landmeet kundigen buitendienst, 90 ingenieurs, belast met kadastraal werk, 25 adjuncten en 20 inspecteurs (dit personeel werkt dus in een land met een oppervlakte van 155830 km'2 en een inwonertal van 33^2 miljoen). Volgen: opleiding en examens (voor anderen dan geodeten is er geen gereglementeerde opleiding), uitvoering van de landmeetkun dige werkzaamheden, een overzicht van de decreten, die de samen stelling van verschillende partiële kadasters voorschrijven en een opsomming van de reeds vervaardigde kaartwerken op kleine schaal, stadsplattegronden e.d. Ook de onderscheidene grenskenmerken en signalen en een korte beantwoording van verschillende vragen als: in hoeverre de Franse Code Civil in Tunis wordt toegepast, wie de registratie van de grondeigendom kan vragen, welk onroerend goed vatbaar is voor inschrijving in de openbare registers, hoe die inschrijving te bewerkstelligen en meer dergelijke. Van de ambtenaren-organisaties wordt alleen genoemd de Chambre professionnelle des géomètres-experts et topographes de Tunisie (adres de Heer Marty, Boulevard Salambö, Carthage). Met een vermelding van de publieke Diensten en hun activitei ten, van het gekadastreerde gebied (in de periode 19481953 meer dan 46000 ha) en een tamelijk uitgebreide literatuurlijst 130

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 22