Belangstellenden kunnen dit boek reeds thans bestellen door storting van 285 Bfr. op de girorekening 3032.74 van de Heer L. Mastboom te Dilbeek. Uil andere puMilcafies Cultuur en samenleving. Het Tijdschrift der Nederlandse Heidemaatschappij, 67e jaar gang no. 2 van februari 1956 bevat o.m. een korte samenvatting van een vijftal preadviezen door Ir. A. Franke. De preadvie zen, verschenen onder bovenstaande titel, werden in december van het vorig jaar behandeld op de vergadering van de Studiekring voor Cultuurtechniek. Zij zijn opgesteld door ir. J. Nysingh, mr. G. van Setten, prof. dr. E. W. Hofstee, dr. W. Drees jr. en ir. S. Herweyer. De eerste twee bespreken de voor- en nadelen van ruilver kaveling ten opzichte van onteigening en aankoop van staatswege. Volgens de heer Nysingh heeft het grote voordelen, dat de staat gronden onteigent of aankoopt en deze daarna door ont ginningsmaatschappijen laat verkavelen en in een cultuurtechnisch goede toestand laat brengen (betere kavelverdeling, goedkoper, leidt sneller tot het doel, minder kans op splitsingen etc.). Reeds zijn circa 31.000 ha op deze wijze in behandeling ge nomen, alleen in de 4 noordelijke provincies. De heer van Setten, die hoofdzakelijk de juridische kant van de zaak behandelde, is van oordeel dat onteigening voor dit doel niet meer in overeenstemming is met het rechtsgevoel van onze be volking. Ruilverkaveling is beter. Hij voelt er voor, de invloed van de belanghebbenden nog groter te maken en wil b.v. de pachters bij ruilverkaveling stemrecht geven. Hij geeft mogelijkheden, om latere splitsing te voorkomen (wij ziging van de pachtwetgeving en het erfrecht), maar erkent dat het tegengaan van splitsingen bij ruilverkaveling moeilijker is dan bij de methode Nysingh", Over de toepassing van de sanering zijn er nog vele vragen. In de nieuwe ruilverkavelingswet zijn de mogelijkheden voor de sanering zeer klein. Daarentegen komen deze in de herverkave- lingswet Walcheren en in de herverkavelingswet Zeeland goed tot uitdrukking. Prof. Hofstee, die de sociologische aspecten behandelde, pleit voor een voorafgaande grondige studie van de sociale problemen in de streek, waar de cultuurtechnische werken moeten worden uitgevoerd. Hij is voorstander van een intensieve sociale pedagogische voorlichting. Dr. Drees meent, dat het uitvoeren van ruilverkavelingen in 132

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 24