Ontvangen geschriften Genauigkeit der optischen Streckenmessung mit Theodoliet und Basislatte, von Gustav Förstner, München 1955. Luftphotogrammetrische Vermessung der Flurbereiniging „Ber gen", von Schirmer und Bruchlacher, 1955. Sammelband-dissertationen, München, 1955. (met artikelen over katastervermessung, kartographie, Triangulation, Photogramme- trie e.a.). The British constructional engineer vol. 6 no. 4 March, 1956 (32 Southwark Bridge Road, London, S.E.I, England) met een artikel over quantity- and landsurveying in Africa'' naar indruk ken van de voorzitter van de Royal Institution of Chartered Surveyors, de heer W. R. Brackett, O.B.E. Ingezonden Ir. H. L. VAN GENT: FOTOGRAMMETRIE. Met belangstelling heb ik in Uw Orgaan van januari j.l. het artikel van de heer Buursink over ,,Fotogrammetrie" gelezen. Hoewel meerdere door de heer Buursink behandelde zaken zeker nog eens nader dienen te worden besproken, wil ik thans slechts even ingaan op een opmerking bovenaan pag. 9 gemaakt. Daar wordt n.l. gezegd dat de tekenstift (naald) van de aan het fotogram,metrisch uitwerkingsinstrument gekoppelde coördi- natograaf de te kaarteren lijnen krast in de emulsie die op de tekeningdrager is aangebracht. Het is mogelijk dat genoemde methode bij wijze van proef in Delft eens is toegepast. Als normale werkmethode vindt zij daar echter geen toepassing. Bij de fotogrammetrische afdeling van het niedersachsische Landesvermessungsamt in Hannover toonde men mij onlangs, zon der enthousiaslme, resultaten van de toepassing van genoemde werkwijze. De kwaliteit van de op deze wijze verkregen lijn is doorgaans zo slecht dat toch een nieuwe kopie getekend moet worden. De gebruikte emulsie was daar de Wienecke Schicht W 24 in blauw. Deze was aangebracht op de gladde zijde van astralon. Afgezien van het feit dat een dergelijke methode, zoals uit de ervaringen is gebleken, een langere tijd vergt voor het fotogram- 134

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 26