W. KOOPMANS: Hef Turkse kadaster (II) In dit Orgaan, 14e jg., nr. 3, hebben wij in korte trekken een en ander medegedeeld over de geschiedenis van het Turkse ka daster en over de tegenwoordige toestand. Aan het slot van die korte beschouwing spraken wij onze bewondering uit voor de jonge republiek, die zich voor deze reuzenarbeid zo grote offers getroost, een bewondering, die groeit, als wij weten, dat dit land van 780.000 km'2 met een bevolking van ca. 21 millioen inwoners tot voor kort in Istanboel nog 50 analphabeten telde, in het Centraal plateau zeker 70 en bij de Zuidelijke grens een nog hoger percentage. De betrekkelijk kleine groep intellectuelen heeft wel scherp het grote belang van een goed perceelsgewijs kadaster en van een goed bijgehouden kadaster ingezien. De toekomst zal uitmaken, dat ook het achtergebleven deel van de bevolking mede van de resul taten van deze kadastrale arbeid profiteert. Van de hier gereproduceerde documenten (die door het zwart wit van de autotypie helaas een deel van hun originaliteit moeten verliezen) is document nr. 1 een eigendomsbewijs in de oude stijl. Het is (bij 1) gedateerd: oktober 1330 Hidjra1) t= 1912, nr. 4. Document no 1 (een tapu senedi, eigendomstitel oude stijl). 1 oktober 1330 hidjra 1912, no. 4. 2 blazoen van sultanaat. 3 naam van sultan Resjat (19091916). 4 district: Trabzon. 5 gebied: Akgaabat. 6 dorp: Mersin. 7 soort: tarla t== graanland. 8 kwaliteit: Hatuniye Gülbahar Sultan Vasfi grond, door de Sultans gewijd aan de moskeeën, uit de productie waarvan de uitgaven worden betaald. De eigenaar stort aparte belasting in de Vakuf, de organisatie, die de heilige plaatsen onder houdt. 9 Begrenzing en naastliggers (oost: Mastafa; west: Hristos; zuid: grote steen; noord: weg). 10 oppervlakte: 5 dönum (oude vlaktemaat 1600 arsjinkaré 919 m2. 110 De dag van de uitwijking van Mohammed naar Medina op 16 juli 622 is het begin van de Mohammedaanse tijdrekening. Deze dag is de teruggerekende eerste Moeharram van het jaar, waarin Mohammed in Medina is aangekomen. Zoals bekend, heeft Turkije sedert 1927 de Europese kalender ingevoerd.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 2