Onderaan vermeldt men de naam van eigenaren, betrekking en aandeel: b.v. 17/32 Salih Hacisalihoglu: Osman oglu; 7/32 Ali Akgün: ismail oglu; 3/32 Fatma Özener: Dervis kizi; 5/32 Huriye (Jevik: Bekir kizi. Met deze lang niet volledige bijzonderheden moeten wij ons overzicht besluiten. Turkije is een land in opkomst. Sedert 1926 is alle onderwijs er kosteloos, een gelukkige poging tot een snelle ontwikkeling als men weet, dat in 1945 nog slechts ruim 20 van de bevolking kon lezen en schrijven. Ruilverkaveling Ir. L. H. BOUWMAN: Kaveltoewijzing aan openbare lichamen in het kader van een ruilverkaveling. De Ruilverkavelingswet 1954 biedt de mogelijkheid om in een blok van ruilverkaveling kavels toe te delen aan openbare licha men, bij voorbeeld aan de Staat, de Provincie of een Gemeente. Echter is in het desbetreffende artikel gesteld dat zulks dient te geschieden ten behoeve van doeleinden ten algemene nutte en voorzover deze doeleinden in overeenstemming zijn met het door de ruilverkaveling beoogde doel. In de eerste plaats moet derhalve vastgesteld worden of een openbaar lichaam bepaalde kavels voor doeleinden van algemeen nut, zoals voor woningbouw, voor sport terreinen, voor aanleg van rijkswegen, voor de stichting van proef bedrijven etc., nodig heeft. Daarnaast zal met de onttrekking van cultuurgrond door toewijzing van kavels aan het openbaar lichaam via de ruilverkaveling een landbouwbelang gediend moeten zijn. De mogelijkheid bestaat dat in een ruilverkaveling gelegen gron den nodig zijn voor bijvoorbeeld de bouw van woningen of voor de aanleg van een grote auto-snelweg en deze gronden door het betrokken lichaam binnen afzienbare tijd zouden moeten worden onteigend. Voor deze transactie zou weliswaar een schadeloos stelling worden uitgekeerd, maar door de onteigening zou aan de bedrijfsvoering van de gebruiker der betreffende gronden een einde worden gemaakt. Door binnen het kader van de ruiverkaveling aan het open baar lichaam kavels toe te wijzen zal het mogelijk zijn de na delige gevolgen welke hieruit voor de getroffen boeren voort vloeien zo goed mogelijk te ondervangen, doordat de individuele belangen kunnen worden ontzien. De gebruiker wiens bedrijf voor voornoemde doeleinden aan een openbaar lichaam zal worden toegewezen wordt, in afwijking van de procedure bij onteigening, niet gedupeerd. De gezamenlijke eigenaren zullen n.l. de opper- 116

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 8