kamer van het Kantongerecht respectievelijk aan de Grondkamer en waarbij een beslissing van de desbetreffende instantie wordt ver zocht» Indien bovenstaande bepalingen niet worden nageleefd, dan is de plaatselijk commissie bevoegd met het bestaan der pachtover eenkomst geen rekening te houden. In het door de plaatselijke commissie te ontwerpen plan van toedeling worden de gehandhaafde, opgeheven en nieuwe pacht- verhoudingen opgenomen, onder vermelding van de namen en woonplaatsen van de partijen in de pachtverhoudingen, van de per celen waarop deze betrekking hebben, alsmede van de bepalingen inzake de duur en verlengbaarheid der overeenkomsten. Belangheb bende partijen kunnen hiertegen bezwaren maken. Nadat het plan van toedeling is komen vast te staan na behandeling van de even tueel ingediende bezwaren via de plaatselijke commissie, de rechter commissaris en desnoods de rechtbank als hoogste instantie, doet de commissie mededeling aan de Grondkamer, welke pachtverhou dingen zijn gehandhaafd, welke opgeheven en welke nieuw zijn gevestigd. Staan de nieuwe pachtverhoudingen derhalve vast, dan ontwerpt de Grondkamer nieuwe pachtovereenkomsten; hierbij oefent zij wat betreft de pachtprijs haar taak uit op grond van de huidige pacht- wetgeving (pachtbesluit). De Grondkamer treedt echter niet in de beoordeling van de duur en verlengbaarheid dezer nieuwe overeen komsten. De rechtbank beslist reeds hierover door de vaststelling van de pachtverhoudingen, een onderdeel vormend van het plan van toedeling. De Grondkamer zendt de ontworpen pachtovereenkomsten aan hen, die daarbij partij zullen zijn en stelt hen in de gelegenheid de ondertekende pachtovereenkomsten aan haar terug te sturen binnen 30 dagen na de toezending. Indien zulks niet is geschied, wordt op basis van de ontwerp-overeenkomst een akte in drievoud opgemaakt, waarvan na ondertekening door de Grondkamer één exemplaar aan ieder der partijen wordt gezonden. Op de handelingen van de Grondkamer is beroep mogelijk bij de Centrale Grondkamer. Bij een gehandhaafde pachtverhouding is het niet uitgesloten, dat door verandering van het pachtobject als gevolg van de ruil verkaveling de bestaande pachtovereenkomst gewijzigd of door een nieuwe moet worden vervangen. Daartoe dient door de betrokken partijen binnen 30 dagen nadat het plan van toedeling is komen vast te staan, een desbetreffende overeenkomst ter goedkeuring bij de Grondkamer te worden ingezonden. Zoals bekendwordt meer dan de helft van de oppervlakte van onze cultuurgrond verpachtHet pachtwezen neemt in ons land dan ook een belangrijke plaats in. Het is om deze reden verheugend dat de wetgever de rechten van de pachter van gronden in een ruil- 150

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 10