M. RIJSDIJK: Snijpuntsbepaling volgens de basislioelcen- mefhode In 1937 publiceerde H. Heckmann te Mannheim in het Zeitschrift für Vermessungswesen (biz. 539) zijn sindsdien overbekend ge worden snijpuntsbepaling uit voorwaartse richtingen met de reken machine. Maar in hetzelfde artikel (blz. 541) geeft hij een bewerking van de snijpuntsbepaling volgens de basishoekenmethode, die tot op heden in de nederlandse landmeetkundige wereld niet is doorge drongen. Zo kon ik aanvankelijk menen een nieuwe bewerking te hebben gevonden, die door de frappante gelijkenis met de me thode Heckmann tijdig leidde tot de ontdekking van het bewuste artikel. Vergelijkt men de snijpuntsbepaling volgens de basishoeken methode uit de dezer dagen verschenen H.T.W., (zoals die ook voorkomt in Gerichte Vlakke Driehoeksmeting van Ir. F. Harkink, V.1.7) met de hiervolgende methode, dan zal men concluderen, dat de laatste niet alleen korter en fraaier is, maar ook beter in het geheugen ligt. Hiermede staan dan alle methoden van snijpuntsbepaling uit voorwaartse richtingen met de rekenmachine op naam van Heck mann. De basishoekenmethode* Van een driehoek ABP zijn gegeven de coördinaten van A en B en de basishoeken a en Zonder de argumenten van de zijden te bepalen, berekenen we de coördinaten van het punt P op de vol gende wijze. We noteren de hoekpunten in de volg orde ABP linksom, waarmede bereikt wordt dat alle hoeken binnen hoeken zijn (de bijzondere gerichte driehoek). Volgens de sinusregel is AP BA sin P BA sin P -p sin (200 a p) sin Verder is sin AP sin AB a) sin AB cos cos AB sin a cos BA sin a sin cos a. Vv c vinden nu: 152

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 12