staat de agrarische hervorming thans in het middelpunt van de landbouwpolitiek van vele landen, teneinde de landbouwproductie te verhogen en de kosten te verlagen. In de inleiding wordt uiteengezet dat een van de belangrijkste problemen, waarmede de bevolking van Europa wordt geconfron teerd, gelegen is in de voedselvoorziening. Het streven zal er op gericht moeten zijn de eigen voorziening zo rationeel mogelijk te doen geschieden en te dien einde zullen de knelpunten uit de weg moeten worden geruimd. In het boek wordt in een vijftal hoofdstukken het onderhavige vraagstuk behandeld, te weten: le. De natuurlijke omstandigheden zoals de grond, het water, het klimaat en de eigendomsverhoudingen, hun gevolgen en de mogelijkheden tot verbetering daarvan. 2e. De geschiedkundige ontwikkeling en de probleemstelling van de ruilverkaveling in de landen van West-Europa. 3e. De vraagstukken van de ruilverkaveling en van de uitvoering daarvan in de diverse landen. 4e. De organisatie van de ruilverkaveling in de diverse landen. 5e. Resultaten, kosten en financiering van de ruilverkaveling. Na een uitvoerige en duidelijke behandeling van deze onderdelen volgt een slotwoord, waarin naar voren wordt gebracht dat, niet tegenstaande de problemen en de methoden van uitvoering van de ruilverkaveling in de diverse landen van West-Europa verschillend zijn, het doel van deze cultuurtechnische maatregel overal hetzelfde is. In het slotwoord is tevens opgenomen een lijst van de geraad pleegde literatuur met vermelding van de namen der betrokken schrijvers. De schrijver is er in geslaagd in dit boekwerk voor de verschil lende landen van West-Europa aan te tonen dat zo spoedig en grondig mogelijk de aan een versnipperde ligging der landbouw- percelen verbonden nadelen in landbouwkundig- en sociaal-eco nomisch opzicht moeten worden opgeheven. Door deze uitgave werd de op dit gebied bestaande literatuur verrijkt, en ongetwijfeld zal het boek zijn weg vinden naar geïnteresseerden. L. H. B. Van woeste grond tot vruchtbaar land. De Grondverbetering- en ontginningsmaatschappij N.V. ,,Gront- mij" te De Bilt (Houdringe) heeft onder bovenstaande titel een drietalig propagandageschrift het licht doen zien, dat de moeite van het vermelden zeker waard is. Dick Elffers heeft het kunst zinnige deel van de uitgave voor zijn rekening genomen. En dat is hem toevertrouwd! De felle kleuren van de foto's (van K.L.M., Cas Oorthuys en de Grontmij) en de gave druk op kunstdrukpapier maken het geheel 165

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 25