tot een sieraad op de schrijftafel. Waterpassing, landmeten, bodem- kaartering en -bewerking vinden er een plaats naast de ruilver kaveling. De Grontmij te De Bilt, die tot doel heeft het verbeteren en ont ginnen van gronden in de ruimste zin van het woord, ontwikkelde zich van 1915 af tot één der belangrijkste maatschappijen in Ne derland op cultuur-technisch gebied. Ontelbare werken op het ge bied van de ontwatering, watervoorziening, bewerking van het bodemprofiel, ruilverkavelinglandaanwinning en sanering werden sindsdien uitgevoerd. Ook in het buitenland is de Grontmij bekend. Zo werden in haar arbeid betrokken projecten in Argentinië Paranarivier), Marokko, Algiers en Tunesië (ontginningsplannen voor zoute rivierbekkens), Engeland en Ierland (wegenaanleg) en meer dergelijke, dikwijls in nauwe samenwerking met „Nedeco", het coördinerende lichaam voor werkzaamheden van Nederlandse ingenieurs in het buitenland. Landmeetkundige en topografische opnamenlaboratoriumonder zoek, landbouwkundig en civieltechnsich georiënteerde projecten behoren tot het werkprogram van de Maatschappij, die door de uitgave van deze fraai uitgevoerde brochure opnieuw op een sym pathieke wijze voor het voetlicht trad. W. K. Verslag Centrale Cultuurtechnische Commissie en Cultuurtechnische Dienst over 1954* (Uitgave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening.) In juli j.l. verscheen het jaarverslag van de C.C.C. en de C.D. over 1954, waarmede grotendeels de achterstand in het verschijnen van de verslagen werd ingelopen. Het keurig verzorgde verslag telt 136 blz., is voorzien van foto's en grafische voorstellingen. De indeling in hoofdstukken is geheel gelijk aan vorige jaren, hetgeen een vergelijken der diverse jaar verslagen vergemakkelijkt. Niet opgenomen is het jaarverslag van de Herverkavelings Com missie Zeeland. Dit zal afzonderlijk verschijnen, maar het blijft te betreuren dat zodoende een totaal-overzicht van de Cultuurtech nische activiteiten ontbreekt. Dit jaarverslag 1954 in zijn geheel te bespreken is een te omvang rijk werk. Belangstellenden raden we aan te trachten een exemplaar van de uitgave ter inzage te krijgen. Maar wel willen we op enkele onderdelen de aandacht vestigen en enige cijfers geven. Zo wordt in hoofdstuk I: algemeen samenvattende beschouwing over 1954" de aandacht gevestigd op de evolutie op ruilverkavelingsgebied, die zich aan het voltrekken is. Het incidenteel verkavelen wil men beperken. In verband hiermee 166

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 26