werkvoorraad van ruim 300.000 ha aanleiding tot het stellen van de vraag of alle mogelijkheden om de jaarproduktie op te voeren wel uitputtend beproefd zijn. We denken hierbij o.a. aan het automatiseren van de admini stratie, verdergaande mechanisatie bij de uitvoering en een snellere behandeling van geschillen. In het overzicht van de tijdsduur per ruilverkaveling vanaf het tijdstip van de stemming tot aan de totstandkoming staan nog 5 objecten, die reeds langer dan 10 jaar duren. De oorzaak hiervan wordt niet vermeld, maar vermoedelijk is dit het gevolg van het uitblijven van uitspraken inzake geschillen aanhangig gemaakt bij de Rechtbank of de Kroon (Raad van State). Een verkaveling dient in het algemeen toch binnen 6 jaar gereed te zijn. Het uitboeren van gronden is anders een moeilijk te ver mijden gevolg. Bij de nieuwe wet is het gelukkig mogelijk geworden kavels voorlopig in gebruik te geven aan de vermoedelijk toekom stige gebruikers, waardoor dit uitboeren momenteel grotendeels kan worden voorkomen. Mogelijk verschijnt het jaarverslag over 1955 ook nog dit jaar. We zullen weer met belangstelling de cijfers tegemoet zien. Lezing en bestudering van het nu verschenen verslag wordt door ons warm aanbevolen. K. B. Nieuwbewerkte uitgave van het „Handbuch der Ver- messungskunde" van Jordan-Eggert-Kneisel. Bij de J. B. Metzlersche Verlagsbuchhandlung Stuttgart is het eerste deel van een nieuwe bewerking van het „Handbuch der Ver- messungskunde" gereed gekomen. Dit deel III ,,Höhenmessung, Tachymetrie" is bewerkt door Dr. Ir. Max Kneisel, München. Ook is een gedeelte verkrijgbaar van deel Ia „Gelandeformen, Repro- duktion, Topografische Karten und Kartenprojektionen" van Dr. Ir. Willi Beck. In 1957 worden uitgegeven delen IV en I „Landesvermessung" en Mathematische Grundlagen, Ausgleichungsrechnung und Rechenhilfsmittel. De overige delen van dit tiendelige werk verschijnen in 1958 1960. Ontvangen geschriften Anton Graf, Beschreibung eines neuentwickelten Seegravimeters und Ergebnisse der ersten Messfahrt auf dem Starnberger See an Bord der „Seeshaupt"; München 1956 (Verlag der Bayerischen Ak. der Wiss.). 168

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 28