vergoeding in geld wordt uitbetaald voor de afstand van zijn pacht- rechten. 1. De mogelijkheid bestaat dat de bij de pachter in gebruik zijnde gronden in een goedgekeurd bestemmingsplan liggen en op grond van de bepalingen der wet aan een openbaar lichaam kunnen wor den toegewezen. Voor het geval dat de verpachter de wens heeft geuit volledig te willen worden uitgekocht, zal aan de pachter om zijn bedrijf te kunnen voortzetten wederom pachtland in gebruik moeten worden gegeven ten koste van de overige gronden in het blok. Het is ook denkbaar dat de pachter geen pachtland terug wenst; in dat geval ontvangt hij bedrijfsschade-vergoeding, welk bedrag een gedeelte vormt van de door het openbaar lichaam voor de toewijzing der gronden verschuldigde som, waaromtrent met de plaatselijke commissie overleg is gepleegd. Dit bedrag behoeft de goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie. 2. De plaatselijke commissie is na goedkeuring van de Centrale Commissie bevoegd te bepalen, dat de pachter te'gen een bepaalde vergoeding kan worden uitgekocht. Dit zal kunnen geschieden wan neer de waarde van de onroerende goederen, waarop de pachter recht heeft, zo gering is dat een niet behoorlijk te exploiteren kavel gevormd zou moeten worden (miniatuur kavel) en hij geen redelijk belang heeft bij het verkrijgen van een zodanige kavel. Het betreft hier dus zeer kleine pachtpercelen. 3. Indien een eigenaar zulks verzoekt, is de plaatselijke com missie na goedkeuring van de Centrale Commissie bevoegd te be palen dat, buiten de sub 1 en sub 2 genoemde gevallen, deze alge hele vergoeding in geld zal krijgen in plaats van grond. Voor het geval dat het verpachte grond betreft, kunnen we twee mogelijkheden onderscheiden te weten: a. de pachter is niet bereid afstand te doen van zijn pachtrechten en zal derhalve weer pachtland terugontvangen; b. de pachter is wel genegen afstand te doen van zijn pacht rechtenOnder deze omstandigheden zal de aan hem voor de pacht- afkoop uit te keren vergoeding volledig ten laste van het Rijk komen. In de praktijk wordt bij uitkoop meestal de Stichting tot het Beheeren van Landbouwgronden ingeschakeld. De uit te kopen eigenaar en bij verpachte grond de pachter, wiens pacht wordt afgekocht zoals in 3 b is gesteld, geven veelal de voorkeur aan een regeling, waarbij zo spoedig mogelijk de financiële zijde van de verkoop en afkoop wordt afgewikkeld. De bekrachtiging van deze transactie vindt dan plaats bij het plan van toedeling. In tegenstelling met de oude wet, waarbij het regelen van de pacht slechts op vrijwillige basis mogelijk was, wordt in de nieuwe wet de mogelijkheid geschapen, dat door de plaatselijke commissie, 148

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 8