verschil van deze stralen, niet ongemerkt; deze overgang wekt een licht gevoel van esthetisch onbehagen, In figuur 5 is volgens beide bovengenoemde benaderingsmetho den voor een ellips waarvan de assen zich verhouden als 3:1, de pseudo-ellips uit cirkelbogen met gestippelde lijnen getekend. De buitenste geeft het resultaat te zien van de h.t.w.-constructie uit twee cirkelbogen: de binnenste, uit drie cirkelbogen verkregen, benadert de ellips iets beter, zoals de tekening duidelijk aantoont. Dat de verschillen tussen de afgebeelde benaderingsconstructies markant in het oog vallen in de uiteinden van de lange as van de ellips is begrijpelijk. Natuurlijk zal hier de constructie uit drie cirkels in het voordeel zijn, omdat daarbij in de eindpunten van de assen gebruik wordt gemaakt van de kromtestralen, waardoor de ellips in deze punten volkomen wordt benaderd. Streng wiskundig heeft men daar de best mogelijke aansluiting tot stand gebracht. Dit mist men in de constructie die in de nieuwe h.t.w. wordt ge noemd, zodat het te verwachten is dat de aansluiting minder goed zal worden in de eindpunten van de lange as. De middelpunten van de gebezigde cirkelbogen worden in de h.t.w. uitsluitend door constructie, dus grafisch, bepaald. Het is ook mogelijk de plaats van de benodigde middelpunten M\ en M\\ door berekening te vinden. Waar een grafische oplossing moeilijk heden biedt (bijv. door snijdingen die buiten het tekenvlak vallen of door ongunstige snijdingen), zal een numerieke bepaling steeds in elke graad van nauwkeurigheid kunnen worden uitgevoerd. Maar de numerieke bepaling is zoveel omslachtiger dan de grafische, dat het in het algemeen verstandiger is, bij de constructie uit twee cirkelbogen de weg te volgen die in de h.t.w. is aangegeven. Bij de door ons iets beter geachte benadering van de ellips uit drie cirkelbogen ligt de zaak anders: de middelpunten U en V van de kromtecirkels zijn nu zo eenvoudig door berekening te vinden, dat het hier beslist de voorkeur verdient, na de aflezing van de 186 Fiquur5 ellips benadering mest 2 cirkelbogen benadering met 3 cirkelbogen

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 10