als de eerste ellips nog niet is voltooid, een andere tekenaar er in die tijd door middel van de papierstrookconstructies al twee heeft afgewerkt. Vandaar dat het naar de mening van de schrijver doel matiger was geweest, als de h.t.w. inplaats van de vermelde be naderingsconstructie één of twee papierstrookconstructies had op genomen, die in dit Orgaan reeds zijn beschreven: 9e jaargang, blz. 209 en 10e jaargang, blz. 10. Voor de praktijk heeft men daar meer aan. Met de papierstrook kan men zo veel punten op de om trek van de ellips zelf bepalen, als men nodig denkt te hebben om deze kromme door een vloeiende verbinding tot stand te brengen. Het resultaat staat niet achter bij de pseudo-ellipsen, die met cirkel bogen in elkaar geknutseld zijn. Ons bezwaar tegen de pseudo-ellipsen is niet, dat ze te veel van de echte ellips afwijken. Tenslotte gaat het in wezen niet eens om de ellips, maar om de voetpuntenkromme, die de assen met de ellips gemeen heeft. Die voetpuntenkromme, waar het eigenlijk om gaat, wordt niet getekend. Welnu, zou het dan niet voldoende zijn alleen deze assen in de juiste stand en lengte voor te stellen? Als in een bepaald geval de ellips of zijn voetpuntenkromme te zien moet zijn, is hij toch direct te construeren? Nog één stap verder en men zal erkennen dat de ervaren land meetkundige voor de beoordeling van de standaardkromme genoeg heeft aan de getallen die de basis vormen voor elke grafische be werking: het argument van één, de lengte van beide assen. In de nieuwe druk van formulier Kad. nr. 39 komen deze waarden voor de dag en van daar worden zij in het formulier Kad. nr. 28 (Waar nemingen en uitkomsten) overgenomen. Wat wil men meer? Ruilverkaveling Ir. L. H. BOUWMAN: Het plan van toedeling is een belangrijk stuk Inleiding Zodra het voor een'ruilverkavelingsblok door de plaatselijke com missie op basis van het voorlopige plan opgestelde definitieve plan van wegen en waterlopen door Gedeputeerde Staten is vastgesteld, gaat deze commissie over tot het opnieuw indelen binnen het raam werk van wegen en waterlopen van de rechten van de eigenaren, tot regeling of opheffing van de aan de overige rechthebbenden toebehorende zakelijke rechten, het recht van huur en de lasten, welke op de onroerende goederen rusten en het vastleggen van de diverse pachtverhoudingen. Dit geschiedt in het zogenaamde plan van toedelingTer verduidelijking zij allereerst vermeld, dat de 188

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 12