5. de regeling of opheffing van zakelijke rechtenhet recht van huur en de lasten welke op de onroerende goederen rustenDe regeling van de geldelijke gevolgen daarvan bijvoorbeeld voor de afkoop van jachtrenten wordt getroffen in de door de plaat selijke commissie op te maken lijst van geldelijke regelingen; 6. de bepalingen omtrent het in bezit nemen van de nieuw ge vormde kavels. Wettelijke voorschriften Bij het opmaken van het plan van toedeling dient de plaatselijke commissie de ter zake in de Wet opgenomen bepalingen in acht te nemen. Deze voorschriften zijn: 1, iedere eigenaar moet zijn evenredig deel terugontvangen van de totale waarde van alle in het blok opgenomen onroerende goederen, verminderd met de waarde van de onroerende goede ren, benodigd voor de aanleg van een doelmatig net van wegen en waterlopen, alsmede van de onroerende goederen, die even tueel nodig zijn voor de toewijzing aan openbare lichamen. Ten einde uit landbouwkundig oogpunt verantwoorde kavels te kun nen ontwerpen, is het praktisch niet mogelijk te voldoen aan de bepaling, dat iedere eigenaar naar verhouding precies dezelfde waarde terugontvangt als waarop hij op grond van zijn inbreng- waarde recht heeft. De benodigde grond voor wegen en waterlopen is een aftrek, die niet in geld wordt vergoed. De gezamenlijke eigenaren staan deze grond af ten behoeve van deze doeleinden. In het geval dat de voor een eigenaar ontworpen kavel een hogere waarde vertegenwoordigt, zal deze vanwege de over- bedeling het verschil in geld moeten bijbetalen. Is de waarde van de kavel geringer, dan zal aan de betrokken eigenaar voor de onderbedeling een vergoeding in geld worden uitgekeerd, welk bedrag te zijner tijd bij de ruilverkavelingskosten wordt verrekend. Uitdrukkelijk bepaalt de Wet dat het verschil in waarde tussen de toe te wijzen kavels en de vordering tegen de wil van de eigenaar niet meer dan 5 mag bedragen. De eigenaar kan dus 5meer of minder terugkrijgen dan waarop hij recht kan doen gelden. Met instemming van de eigenaar mag dit verschil meer dan 5 zijn. Zou in zo'n geval de bij hem in eigendom zijnde grond bezwaard zijn met hypotheek, dan zal bij een grotere onderbedeling dan 5 ook de hypotheekhouder hieraan zijn goedkeuring moeten geven. De mogelijkheid bestaat dat de plaatselijke commissie zulks na goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie aan een eigenaar in plaats van een nieuwe kavel algehele ver- 190

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 14