goeding in geld geeft. Dit kan geschieden als de eigendom in het blok een zeer klein perceel blijkt te zijn. De waarde waarop de betrokken eigenaar recht heeft kan dan zo gering zijn, dat de toepassing van de algemene regel van de toewijzing in eigen dom zou leiden tot een zogenaamde miniatuurkavel. Het is duidelijk dat door de opheffing van niet op behoorlijke wijze te exploiteren kavels de rechtszekerheid niet wordt aangetast; 2. iedere eigenaar krijgt, indien niet anders is overeengekomen, goederen toebedeeld van dezelfde hoedanigheid en gebruiksbe- stemming als werden ingebracht; 3. elke kavel moet zo mogelijk uitweg hebben op een openbare land- of waterweg en gelegenheid hebben tot behoorlijke af watering; 4. voorts gaan hypotheken met behoud van rang over op de kavels of gedeelten van kavels, die in de plaats van het onroerend goed waarop zij rusten worden toebedeeld. Bij verpachte gronden wordt ten aanzien van de in de Wet vastgelegde voorschriften over de rechten van de pachter verwezen naar de hierop betrekking hebbende publikatie in dit „Orgaan", nummer van september jl. W enszittingen Hoewel het niet wettelijk is voorgeschreven, worden, voordat de plaatselijke commissie overgaat tot het opmaken van het plan van toedeling om een zoveel mogelijk bevredigende kavelindeling te be werkstelligen, zogenaamde wenszittingen gehouden, waarvoor iedere belanghebbende wordt uitgenodigd. Het doel hiervan is ken nis te nemen van de wensen der belanghebbenden met betrekking tot de plaats waar zij in de toekomst bij voorkeur hun gronden zouden willen hebben. Op deze zittingen worden de geuite wensen, die voor de commissie waardevol zijn, door de landmeter in het wensregister ingeschreven. Het is dus van belang dat aan de oproep voor deze vergaderingen gehoor wordt gegeven en verlangens naar voren worden gebracht. De praktijk heeft geleerd dat voor een zeer groot percentage aan redelijke wensen tegemoet kan worden ge komen. Ontwerp kavelindeling Met behulp van de gegevens uit het wensregister en met inacht neming van de bepalingen in de Wet wordt door de landmeter een ontwerp gemaakt voor de kavelindeling. Hierover wordt door de plaatselijke commissie met de landmeter en de Cultuurtechnische Dienst uitvoerig overleg gepleegd. Het ontwerp wordt al of niet gewijzigd. 191

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 15