N.Holland Limmen-Heiloo (onder Alkmaar, Heiloo, Akersloot c.s.) N.Brabant Woensdrecht 2240 430 Maaskant Oost (onder Alem, Lith, Geffen c.s.) Huybergen de Aa of Weerijs (onder Rijsbergen, Rucphen, Zundert c.s.) Milheeze (onder Bakel en Deurne) Totaal 36300 ha 12650 540 4560 300 Het landbouwbedrijf in de veenkoloniën Aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is een uitvoerig rapport uitgebracht over vraagstukken verband houdende met de positie van het landbouwbedrijf in de veenkoloniën De commissie (onder voorzitterschap van dr. ir. F. P. Mesu, oud directeur van de Cultuurtechnische Dienst, werd in Mei 1954 door Minister Mansholt geïnstalleerd. In het rapport wordt o.m. opgemerkt, dat de toestand van de verkaveling in vele streken ongunstig is en dat alleen door ruil verkaveling een gunstige toestand te bereiken zal zijn. Hierdoor kunnen ook de mogelijkheden die door herontginning worden geschapen, ten volle worden benut. Naar schatting komt een oppervlakte van ongeveer 45000 ha over het gehele veenkoloniale gebied verspreid, voor ruilverkaveling in aanmerking. Verschillende cultuurtechnische verbeteringen zijn noodzakelijk. Wanneer geen spoedige verbetering van enige omvang in de cultuurtechnische situatie van de veenkoloniën plaats heeft, is het vrijwel zeker, dat dit gebied bij andere streken ten achter zal ge raken. Dit zal tot zeer ongewenste spanningen aanleiding geven. Investeringen mogen niet achterwege blijven. Voor de eigenaar-gebruiker, die na verbetering van de grond door herontginning naast verbetering van de waterhuishouding, van de verkaveling en ontsluiting, de beschikking krijgt over de gehele meeropbrengst, kan deze investering uit rentabiliteitsoverwegingen wel verantwoord worden geacht. Het is bekend, dat de huidige subsidiëringspolitiek niet is afge stemd op het pachtbeleid. De pachtnormen zouden dusdanig gewij zigd moeten worden dat deze meer dan thans in overeenstemming zijn met de verschillen in netto overschot inclusief pacht die op gezonde bedrijven in verband met de verschillen in kwaliteit van de grond verwacht kunnen worden. De Commissie meent dat de meeste moeilijkheden kunnen worden opgelost door invoering van een Grondverbeteringswetwaarvoor een ontwerp in het rapport is opgenomen. 194

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 18