Ook worden vele maatregelen genoemd, om de afvloeiing van landarbeiders uit het landarbeidersmilieu te remmen. Vooral voor ruilverkavelaars en cultuurtechnici bevat dit rapport raadgevingen, waaraan men zeker niet gedachteloos voorbij mag gaan. Ruilverkaveling en Cultuurtechniek Blijkens de Rijksbegroting, dienstjaar 1957, van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening is 19 miljoen uit getrokken voor kosten verbonden aan het tot stand brengen van ruilverkavelingenwelke op belanghebbenden v/orden verhaald (art. 412, kapitaalsuitgaven Buitengewone Dienst II) tegen 15^ miljoen voor 1956. In de artikelsgewijze toelichting wordt onder art. 267 medege deeld, dat de reeds enige jaren geleden ingezette verhoogde acti viteit ten aanzien van de uitvoering van cultuurtechnische werken onverminderd voortgang vindt, In het bijzonder zal de ruilverkave lingscapaciteit worden opgevoerd, mede in verband met de meer intensieve voorbereiding, tengevolge van het steeds gecompliceerder karakter. Onder het hoofd Uitgaven Gewone Dienst" is voor ruilverkave lingen (A 1-objecten) een bedrag van vijftig miljoen vermeld, 17 miljoen meer dan in 1956, Ter voorbereiding van ruilverkavelingen worden, naast de ge bruikelijke technische opmetingen en waarnemingen (waterpas singen, hoogtekaarten, etc.) thans ook door het Landbouw Econo misch Instituut aldaar reeds aanwezige gegevens verstrekt op het gebied van produktieplannen, bedrijfsvoering, bedrijfsinrichting, verkaveling etc. Slechts bij het beschikbaar zijn van deze technische en sociaal-economische gegevens kan een ruilverkaveling nieuwe stijl doeltreffend worden voorbereid. Ook de werkzaamheden van de werkgroep Ruilverkaveling, inge steld door de C.C.C. ter opstelling van een urgentieprogram, zullen nog onkosten meebrengen voor de verwerking van allerlei statis tische gegevens. Aan de Stichting Internationaal Opleidingscentrum voor Lucht- kaartering te Delft wordt een subsidie verleend van 312.000, Voor onderzoek op het terrein van de bodemkaartering is uitge trokken 898.100, De subsidie aan het Internationaal Instituut voor Landaanwinning en Cultuurtechniek bedraagt 170.000, De post salarissen voor de Cultuurtechnische Dienst is verhoogd van 3.997.516,— tot 4.442.559,—. 195

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 19