Het is noodzakelijk gebleken de ruilverkavelingscapaciteit voors- hands op te voeren tot 25000 a 35000 ha per jaarwelk cijfer nog geenszins is bereikt T.a.v. de Herverkaveling Walcheren wordt vermeld, dat de res terende werkzaamheden in 1956 en 1957 nagenoeg geheel kunnen worden uitgevoerd. Hiertoe zal nog een bedrag van 5 miljoen vereist zijn, In het kader van het werkprogramma Herverkavelingswet Nood- gebieden zal in 1957 opnieuw een bedrag van 40 miljoen worden verwerkt. Blijkens het Voorlopig Verslag Hoofdstuk XI (Landbouw) van de Rijksbegroting 1957 is door verscheidene kamerleden opgemerkt, dat er bij de ruilverkaveling slechts sprake is van enige opvoering van de capaciteit. De 2500035000 ha per jaar, (door de regering in uitzicht gesteld), is dan ook nog lang niet bereikt. Toch zal dit nodig zijn, wil de meer dan 1 miljoen ha in een enigszins aan nemelijke tijd herverkaveld zijn. Waar vroeger gestreefd werd naar een min of meer eenvoudige hergroepering van het grondbezit, ge combineerd met de aanleg van een stelsel van wegen- en water lopen, is thans de ruilverkaveling volledig geëvolueerd tot een in grijpend agrarisch ontwikkelingsplan, met als gevolg een min of meer volledige sanering van het desbetreffende deel van het platte land De beperkende schakel van het tempo van de ruilverkavelingspro cedure wordt steeds meer de tijd van onderhandeling en de admini stratieve en kadastrale zijdeWil men het tempo in korte tijd aan merkelijk opvoeren, dan zal juist in deze sector naar vereenvoudi ging en hogere efficiëntie moeten worden gestreefd. Onder de vragen, welke zijn gesteld, vinden wij de volgende: Kan de Minister aan de Kamer een urgentieschema van ruilver kavelingswerkzaamheden in de verschillende provincies overleggen? Wat denkt de Minister te doen, wanneer na afloop van een ruil verkaveling de rente zo hoog wordt tot 300,per ha dat ze normaal niet meer is op te brengen uit de bedrijfsinkomsten? Bestaat er enige zekerheid dat spoedig de in zicht gestelde 30000 ha ruilverkaveling per jaar gehaald wordt? Vele andere leden zouden gaarne weten, welke ruilverkaveling als proefsaneringsgebied zijn aangewezen, ten behoeve waarvan in de Noordoostpolder 1000 ha beschikbaar is gesteld. Verschillende Kamerleden informeerden of het voornemen bestaat om bij de uitvoering van ruilverkavelingsobjecten voorrang te verlenen aan de gebieden, die in 1954 en ook dit jaar weer met wateroverlast te kampen hebben gehad en of het juist is, dat grote delen van Noord en Zuidholland om redenen van planologische aard van toepassing van ruilverkaveling zullen worden uitgesloten. 196

Orgaan der Vereeniging TAK | 1956 | | pagina 20